PRCH partnerem programu Dostępność Plus
Polska Rada Centrów Handlowych przystąpiła do programu Dostępność Plus, którego celem jest m.in. poprawa dostępności fizycznej budynków, w tym szczególnie sklepów i punktów usługowych. Branża nieruchomości komercyjnych od dawna dba o ułatwienia architektoniczne w obiektach handlowych dla osób o specjalnych potrzebach.
23 kwietnia podczas konferencji inaugurującej program „Dostępność Plus 2018-2025” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych w gronie innych przedstawicieli przedsiębiorstw i związków branżowych podpisał deklarację o przystąpieniu do Partnerstwa na rzecz dostępności. Celem projektu w aspekcie architektonicznym jest dostosowanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością, starszych, kobiet w ciąży, osób z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi. – Nieruchomości handlowe w Polsce budowane są zgodnie z zasadami dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Centra handlowe są coraz częściej przebudowywane i modernizowane, aby zapewnić większy komfort i dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ułatwienia architektoniczne i techniczne wprowadzane w nowoczesnych inwestycjach, takie jak np. podjazdy, automatycznie otwierane drzwi, specjalne miejsca parkingowe z kopertą, dostosowane toalety, windy, strefy dla matek z dziećmi i wiele innych wyznaczają standardy przyjaznej infrastruktury dla innych sektorów – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Od dawna bierzemy udział w konsultacjach i służymy wiedzą w merytorycznych dyskusjach, aby przyczyniać się do ważnych dla branży zmian prawnych. Jako przedstawiciele sektora nieruchomości komercyjnych mamy duże doświadczenie w budowaniu dostępnej przestrzeni fizycznej dla wszystkich odwiedzających. Współpracowaliśmy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji w projekcie Centra handlowe bez barier. Regularnie badamy również w jakim stopniu galerie handlowe i rozmieszczone w nich sklepy są przyjazne osobom z małymi dziećmi. Chętnie podzielimy się naszymi wnioskami i przedstawimy propozycje dalszych zmian w tym zakresie – dodaje.
- O programie
Program Dostępność Plus ma na celu poprawę dostępności dla osób o specjalnych potrzebach i składa się z 8 obszarów: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Projekt zakłada szeroką współpracę rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, instytucji publicznych i mediów. Pierwszym etapem były konsultacje społeczne i międzyresortowe. Po oficjalnej inauguracji projektu 23 kwietnia br. rozpoczną się prace koncepcyjne i operacyjne w gronie przedstawicieli określonych grup. Koordynacją programu zajmuje się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
źródło: informacjebranzowe.pl