informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Problemy ekonomiczne nie zniechęcają polskich przedsiębiorców

Problemy ekonomiczne nie zniechęcają polskich przedsiębiorców

Nieruchomości / 2013.05.27

Małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski, które napędzają wzrost gospodarczy kraju, stoją w obliczu poważnych wyzwań, ale wciąż wykazują silnego ducha przedsiębiorczości — tak wynika z nowego badania wykonanego na zlecenie firmy Regus, największego na świecie dostawcy rozwiązań w zakresie elastycznych warunków pracy. Mimo, że niektórzy polscy przedsiębiorcy założyli własne firmy w wyniku utraty pracy, aż 89% z nich stwierdziło, że gdyby powtórnie mieli podjąć decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej, wybraliby tę samą drogę. To wynik wyższy od średniej światowej, wynoszącej 85%.

Wyniki najnowszego badania firmy Regus, w którym wzięło udział ponad 26 tysięcy przedstawicieli kadry kierowniczej i właścicieli firm z ponad 90 krajów, potwierdzają, że aktywni i elastyczni przedsiębiorcy z Polski (87%) uważają biurokrację za główny czynnik zniechęcający obecnie do prowadzenia biznesu. W dalszej kolejności wymieniają brak wsparcia ze strony władz (74%), trudności w uzyskaniu kredytów (70%) i kondycję gospodarki (66%). Przeszło połowa przedsiębiorców z Polski jako poważną przeszkodę wymieniła też dominację rynkową korporacji.

- Na szczęście nasi przedsiębiorcy są niestrudzeni i walczą o swoje. Kto wie, w jakim stanie znalazłaby się gospodarka, gdyby nagle zaczęli oni zachowywać się ostrożniej i ograniczyli swą działalność, jak uczyniło wielu potężniejszych i zasobniejszych konkurentów. Wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć nie są nowe, jednak przedsiębiorcy dają wyraźnie do zrozumienia, że wsparcie ze strony państwa, mimo wysiłków władz, jest słabo odczuwalne. – mówi Maciej Skórski, Country Manager Regus w Polsce.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem wzrostu gospodarczego — stanowią nawet 99% wszystkich firm i generują 40–50% PKB . W skali globalnej sektor MŚP tworzy 50% wszystkich etatów , jednak przyciąga bardzo niewielki ułamek inwestycji w krajach grupy G20 .

- Przedsiębiorstwa muszą zachować elastyczność, aby odnieść sukces, stąpając po grząskim gruncie. Brak wsparcia instytucjonalnego oznacza, że właściciele firm będą coraz częściej decydować się na elastyczne formy pracy w celu uniknięcia długoterminowych umów najmu i uwolnienia kapitału obrotowego, co umożliwi im skoncentrowanie się na rozwoju firmy – dodaje Maciej Skórski. - Już dziś z lokalizacji oferujących elastyczne rozwiązania korzysta przez większą część tygodnia ponad połowa przedsiębiorców na świecie i 39% pracowników nieprowadzących własnej działalności.

źródło: regus/ib.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe