informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Rekordowy sposób na edukację o elektrośmieciach. Za nami III edycja ElektroEkologicznego Hackathonu

Rekordowy sposób na edukację o elektrośmieciach. Za nami III edycja ElektroEkologicznego Hackathonu

CSR / 2024.10.29

W Centrum Elektroekologii w Warszawie odbył się  niezwykły Hackathon, w ramach którego młodzi ludzie mieli szansę zaprezentować swoje pomysły na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród swoich rówieśników. Zwycięski zespół z Technikum TEB Edukacja w Tychach otrzymał nagrody w postaci urządzeń firmy Samsung oraz przepustkę do półfinału IV edycji programu edukacyjnego Solve for Tomorrow.

Elektroodpady wciąż stanowią duże zagrożenie dla naszej planety. Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w 2022 roku wytworzono na całym świecie 62 miliardy kilogramów elektrośmieci. Aby pomóc rozwiązać ten globalny problem, warto wspierać młodych ludzi, otwartych na kwestie dotyczące ochrony środowiska oraz chętnych do wprowadzania dobrych nawyków w swoich domach. Jedną z inicjatyw, która może ich do tego zachęcić, jest ElektroEkologiczny Hackathon. To wydarzenie, podczas którego, młodzi ludzie mieli szansę zaprezentować swoje innowacyjne kampanie na rzecz ochrony środowiska.

Do Hackathonu mogły zgłaszać się zespoły złożone z uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W pierwszym etapie zadaniem było przygotowanie pomysłu na kampanię społeczną, która pomoże zwiększyć liczbę oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży i poszerzy ich świadomość na temat problemu elektrośmieci. Następnie spośród blisko 40 zgłoszonych drużyn wybrano 5 zespołów, które wykazały się najbardziej innowacyjnym podejściem. Do finałowego etapu zostały zaproszone drużyny z: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku, Technikum TEB Edukacja w Tychach, IV Liceum Ogólnokształcące im. Dr Jadwigi Młodowskiej z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie oraz Zespołu Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Hackathon odbył się  w Centrum Elektroekologii w Warszawie. Uczniowie przez cały dzień pod okiem ekspertów dopracowywali swoje pomysły aby zaprezentować je przed jury.

Zaangażowanie w tematy proekologiczne stale rośnie. Takimi działaniami jak ElektroEkologiczny Hackathon otwieramy ich oczy na tematy związane ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – zauważyła Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko. – Dla nas jako ElektroEko, każde takie spotkanie otwiera oczy na nowe możliwości, nowe podejście do tematu, którym zajmujemy się od blisko 20 lat. 

Decyzją jurorów główną nagrodę zdobył zespół z Technikum TEB Edukacja za pomysł na kampanię skupioną wokół pobicia Rekordu Guinessa w ułożeniu najdłuższej linii złożonej z elektroodpadów przyniesionych przez mieszkańców Tychów i okolic.

W nagrodę zarówno uczniowie, jak i ich opiekun otrzymali smartwatche GALAXY Watch7. Ponadto zespół został zaproszony do półfinału IV edycji programu Solve for Tomorrow, w ramach którego będzie mógł pracować nad udoskonaleniem swojego projektu i tym samym kontynuować swoją ekologiczną misję. Uczniowie będą mogli wziąć udział także w warsztatach z wystąpień publicznych.

– Jak zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem kreatywnych pomysłów, zaprezentowanych przez młodych ludzi. Te projekty mogą stać się inspiracją nie tylko dla ich rówieśników, ale też całych społeczności lokalnych, co pozwoli zwiększyć świadomość na temat elektrośmieci. Cieszę się, że już niedługo zwycięski zespół będzie mógł kontynuować swoją ekomisję w ramach programu Solve for Tomorrow – powiedziała Magdalena Olborska, ESG  Manager w Samsung Electronics Polska.

II miejsce zajęła drużyna z Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku z pomysłem na promocję zbiórki elektrośmieci poprzez aplikację mobilną Eco-Pets. Aplikacja angażuje użytkowników oferując im opiekę nad wirtualnym elektro-stworzeniem, którego kondycja zależy od ich postępów działań wokół elektrośmieci. III miejsce przyznano Zespołowi Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie za aplikację zachęcającą młodzież do elektrozbiórki w zamian za przyznawane punkty, które z kolei można wymienić na nagrody w formie biletów do kina czy zniżek na zakupy lub do restauracji.

Partnerami Hackathonu byli: ElektroEko, Samsung, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, UNEP/GRID-Warszawa, CIC Warsaw oraz portal Kampaniespoleczne.pl.

Centrum ElektroEkologii to pierwsze tego typu miejsce w Europie, którego celem jest edukacja młodzieży na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest firma Samsung, a partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe