Sezonowość branży deweloperskiej, czyli o tym, kiedy warto kupić mieszkanie
Rynek pierwotny uchodzi za taki, którego zjawisko sezonowości się nie ima. To powszechne mniemanie nie do końca jest jednak prawdziwe. Przez wiele lat martwym sezonem, w którym należało się spodziewać nieco niższych cen, był okres wakacyjny. Obecnie dobrym momentem na rozglądanie się za mieszkaniem na rynku pierwotnym jest początek wiosny.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim wiele inwestycji właśnie wtedy zaczyna powstawać. Jest to także idealny okres dla organizacji targów i dni otwartych, które zazwyczaj wiążą się z różnego rodzaju promocjami.
- Wiosną osiedla rosną
Okresem przestoju, jeśli chodzi o wykonywanie prac budowlanych, jest zdecydowanie zima. Wiosną prace budowlane przyspieszają, właśnie wtedy też wiele firm deweloperskich decyduje się na uruchomienie sprzedaży nowych inwestycji. – Klienci czują się zazwyczaj bezpiecznie, kupując mieszkania w już wykończonych budynkach. Panuje nie do końca uzasadniony lęk przed decyzją zakupu lokalu na osiedlu w budowie. Zupełnie niepotrzebnie – jeśli wybrany deweloper posiada już prawomocne pozwolenie na budowę, rachunek powierniczy i dobrą opinię u dotychczasowych klientów, możemy bez obaw zainwestować w mieszkanie, które dopiero powstaje. Warto wiedzieć, że w pierwszych etapach inwestycji możemy liczyć na nieco korzystniejsze warunki – przekonuje Ryszard Banacki, rzecznik prasowy warszawskiego dewelopera TYNKBUD1. Nie chodzi tutaj tylko o atrakcyjniejsze ceny mieszkań. – Deweloper może nam zaproponować bardzo korzystny harmonogram spłat, np. 80/20 lub 10/90. Zapewne uda nam się także uzyskać niewielkie rabaty oraz darmowe zamiany lokatorskie w ramach zakupu mieszkania – dodaje.
- Otwarcie sezonu
Cieplejsze, wiosenne miesiące sprzyjają organizacji różnego rodzaju eventów w branży deweloperskiej, takich jak targi czy dni otwarte poszczególnych inwestycji. – Jeśli interesujemy się jakąś konkretną lokalizacją, warto śledzić działania, jakie wokół niej mają miejsce. W tym celu zaglądajmy na stronę internetową dewelopera, możemy też śledzić jego fanpage na portalu Facebook, jeśli taki istnieje. Zwłaszcza wiosną znajdziemy tam informacje o dniach otwartych, targach, w których inwestor zamierza wziąć udział i przygotowywanych z tych okazji promocjach – mówi rzecznik TYNKBUD1. Warto wiedzieć, że nie muszą one dotyczyć tylko obniżek cen za m2 lokalu. – Mogą to być np. promocyjne ceny komórek lokatorskich czy miejsc postojowych. Co ważne, takie promocje często dotyczą osiedli oddanych już do użytkowania, więc nawet jeśli zakupiliśmy już mieszkanie, śledźmy na bieżąco, co słychać u naszego dewelopera – podpowiada Ryszard Banacki
źródło: tynkbud/informacjebranzowe.pl