informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia Geberit w siedzibie OW SARP
Geberit

Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana. Relacja z wydarzenia Geberit w siedzibie OW SARP

Wydarzenia / 2022.10.03

28 września w Pawilonie SARP w Warszawie odbyła się konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. Wydarzenie było okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat tego, jak świat architektury i budownictwa może wpływać na kryzysy społeczne. Dzięki zaproszeniu firmy Geberit do Polski przyleciał Shigeru Ban – japoński architekt, który działalnością zawodową stara się wpływać na otaczającą go rzeczywistość. Razem z ekspertami ze swojej dziedziny opowiedział o przedsięwzięciach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Zwieńczeniem konferencji był wieczorny bankiet Geberit Thinking Forward, podczas którego poznaliśmy strategiczne zmiany, które przechodzi obecnie Geberit.

Aktualne wydarzenia na terenie Ukrainy to temat, który wpływa na codzienność każdego z nas. Nie jest on obcy również architektom. Swoją działalnością mają oni realną szansę na niesienie pomocy osobom w kryzysie. To właśnie tworzenie konceptów wychodzących naprzeciw potrzebom społeczeństwa jest myślą przewodnią Shigeru Bana. Japoński architekt słynie z pracy na rzecz wsparcia humanitarnego, a także stawiania na ekologiczne materiały. Jego Paper Partition System wykorzystano w tym roku na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec w celu przygotowania schronień dla osób uciekających przed rosyjskimi atakami. Z inicjatywy marki Geberit architekt przyjechał do Warszawy i opowiedział o swoich nowatorskich rozwiązaniach.

Shigeru Ban o swojej misji

Podczas wydarzenia „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” organizowanego przez Geberit we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich mieliśmy okazję uczestniczyć w prelekcjach oraz dyskusjach ekspertów. Dzielili się oni swoimi doświadczeniami w dziedzinie architektury, budownictwa oraz działalności społecznej. Magda Maciąg - architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA, jako prowadząca konferencji powitała wszystkich zgromadzonych i zaprosiła na pierwszy punkt programu. Serię inspirujących wystąpień rozpoczął gość honorowy Shigeru Ban wykładem „Balancing Architectural Works and Social Contributions”. Architekci, studenci i wszyscy zainteresowani tematyką, dowiedzieli się od zdobywcy Nagrody Pritkera, zwanej „architektoniczną Nagrodą Nobla”, jak wyglądają kulisy jego zawodowych działań. Twórca opowiedział o tym, jak powstał jego system papierowych przegród, który daje poczucie prywatności osobom przebywającym w tymczasowych schronach. Swoim poruszającym wystąpieniem zainspirował wielu do zwrócenia uwagi na wyzwania, przed jakimi mogą stanąć w przyszłości młode pokolenia.

Realizacje Paper Partition System w Polsce

Po wystąpieniu japońskiego architekta, Peter Morgenstein przedstawił swoje przemyślenia dotyczące tego, jak działania architektury mogą być empatyczne i wychodzić naprzeciw potrzebom ludzi. Następnie usłyszeliśmy więcej na temat wykorzystania Paper Partition System w Ukranie, czym podzielił się ze zgromadzonymi Oleksiy Vostrykov. Rury tekturowe Shigeru Bana zastosowano również na terenie Polski. Dzięki współpracy wielu instytucji na początku marca 2022 roku projekt japońskiego twórcy pojawił się w miejscach przygotowanych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. O szczegółach tego przedsięwzięcia dowiedzieliśmy się podczas wystąpienia Artura Jőrgena, Jerzego Łątki i Huberta Trammera. To z inicjatywy ostatniego z wymienionych prelegentów doszło do spotkania z Shigeru Banem w Warszawie.

Wśród specjalistów z dziedziny architektury i działalności społecznej, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, znaleźli się także Łukasz Piątek, Kosma Kołodziej, Anna Pashynska, Tania Pashynska, Anca Bolohan, Magda Garncarek i Dorota Sibińska. Każde z nich podzieliło się własnym spojrzeniem na pracę projektantów w kontekście kryzysów humanitarnych na podstawie realizacji na rzecz uchodźców, w których brali udział. Niezwykłe spotkanie zakończyło się sesją pytań do wszystkich prelegentów. Słuchacze mogli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące poruszanych tematów, a także podzielić się własnymi przemyśleniami z koreferentami.

Uroczyste zwieńczenie konferencji

Wyjątkowe wydarzenie „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” zostało zakończone wieczornym bankietem. Geberit zaprosił architektów, media i osoby bliskie marce na event „Geberit: Thinking Forward”. Uczestników gali powitała prowadząca Katarzyna Jaroszyńska, dziennikarka Dzień Dobry TVN. Następnie o zmianach strategicznych w firmie Geberit opowiedział Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

- Trzydzieści lat serie ceramiki łazienkowej Nova, a następnie Nova Top i Nova Pro firmy Koło, były i są najbardziej popularnymi seriami obecnymi w łazienkach użyteczności publicznej. Niemal każdy z mieszkańców naszego kraju zetknął się z naszymi miskami wiszącymi, kompaktami, umywalkami i pisuarami w urzędach, biurach, szkołach, uczelniach wyższych lub szpitalach i przychodniach. Nasza ceramika towarzyszyła przemianom na rynku budowlanym przed i po wejściu do Unii Europejskiej. Od kwietnia 2023 ta seria zmienia nazwę na Selnova, zmienia się także brand! Staje się ceramiką uznanego producenta stelaży podtynkowych, szwajcarskiej firmy Geberit. Połączenie rozpoznawalnej i budzącej zaufanie ceramiki z niezawodnymi stelażami podtynkowymi otwiera nowy rozdział w naszej firmie. Wierzymy, że będzie także ułatwieniem dla naszych klientów: architektów, projektantów instalacji i wnętrz oraz inwestorów. – podkreślił Adrian Burzyk, Dyrektor Projekty i Technologie.

Wydarzeniu towarzyszyła nastrojowa muzyka na żywo. Doznania artystyczne odbiorców zostały dopełnione odsłonięciem instalacji Hanczar Studio, autorstwa: Przemysława Słowika i dr Szymona Hanczara. Rzeźba cieszyła się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości i była doskonałym tłem do dyskusji na temat designu marki Geberit. Instalacja ROTA ET SPECULUM powstała w wyniku inspiracji marką KOŁO i była dostępna zwiedzającym w sali lustrzanej, znajdującej się w Pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 do 3 października.

Więcej informacji na www.geberit.pl

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe