informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
SSE Renewables i ACCIONA Energía z ofertą farmy wiatrowej o mocy 954MW na najgłębiej położonym obszarze krajowego Bałtyku

SSE Renewables i ACCIONA Energía z ofertą farmy wiatrowej o mocy 954MW na najgłębiej położonym obszarze krajowego Bałtyku

Technologie / 2022.12.13

Brytyjska firma SSE Renewables złożyła ofertę budowy morskiej farmy wiatrowej na najgłębiej położonym obszarze 60.E.4, uwzględnionym w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej.

Firma SSE Renewables złożyła wniosek w postępowaniu rozstrzygającym o przyznanie decyzji lokalizacyjnej pod budowę farmy wiatrowej o mocy 954 MW na obszarze 60.E.4. Położony na bałtyckiej Ławicy Środkowej obszar znajduje się 85 km od polskiego wybrzeża, a głębokość morza w tym miejscu wynosi 58 metrów. Jest to najgłębiej położony obszar z jedenastu określonych w załączniku 2. do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

To jedyna lokalizacja, o którą ubiega się mająca duże doświadczenie w budowie w trudnych warunkach firma. W przypadku otrzymania decyzji lokalizacyjnej, SSE Renewables we współpracy z ACCIONA Energía zrealizują wspólnie projekt budowy morskiej farmy wiatrowej, która będzie wytwarzać moc wystarczającą do zasilenia nawet 1,5 mln gospodarstw domowych.

– Skupiliśmy się na złożeniu wniosku tylko o pozwolenie dla lokalizacji 60.E.4, ponieważ wierzymy, że mamy wyjątkowe możliwości do wykorzystania jej pełnego potencjału. Z uwagi na wysoką złożoność tej inwestycji, głębokość oraz odległość od brzegu, chcemy skorzystać z naszych doświadczeń w budowie farm wiatrowych na szkockim wybrzeżu – mówi Simon Redfern, Dyrektor ds. Rozwoju, SEE Renewables. – SSE Renewables i ACCIONA Energía są zdecydowane rozwijać krajowy łańcuch dostaw poprzez utworzenie celowego funduszu, a jeśli odniesiemy sukces, to możemy zapewnić ponad 50% udział polskich przedsiębiorstw w fazie realizacji projektu – dodaje Simon Redfern.

Według założeń projektu, jego realizacja gwarantuje powstanie 9 000 miejsc pracy w Polsce. Przewidywana wartość inwestycji wynosi 12 mld złotych. SSE Renewables wraz z ACCIONA Energía ogłosiły również zamiar utworzenia funduszu o wartości 170 mln zł na rzecz krajowych przedsiębiorstw na poczet rozwoju potencjału lokalnego łańcucha dostaw.

– Naszym celem jest maksymalizacja rozwoju krajowego łańcucha dostaw – mówi Andrzej Konarowski, Dyrektor Generalny ACCIONA Energía w Polsce – W Polsce działamy od ponad 15 lat, nasze lądowe farmy wiatrowe dostarczają prąd tysiącom gospodarstw domowych. Teraz chcemy pójść o krok dalej i przyczynić się do rozwoju branży morskiej energii wiatrowej oraz zbadać możliwości jej integracji z innymi technologiami odnawialnymi, takimi jak ekologiczny wodór i rozwiązania w zakresie magazynowania energii – dodaje Andrzej Konarowski.

SSE Renewables i ACCIONA Energía podpisały Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, są też członkiem Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Firmy nawiązały również współpracę w zakresie przygotowania i realizacji projektu z polskimi przedsiębiorstwami, m.in. z Mostostal Warszawa, a także uczelniami, w tym Akademią Morską w Szczecinie oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej przy Akademii Morskiej w Gdyni.

Oferta SSE Renewables jest drugim wnioskiem w ramach konkurencyjnego procesu, który polski rząd otworzył w celu przydzielenia zezwoleń na eksploatację dna morskiego.  Jest jednocześnie następstwem wniosku podstawowego złożonego przez spółkę na początku tego roku. Decyzje finalne i wynik procesu spodziewany jest na początku 2023 r., co zapewniłoby kwalifikacje do udziału w aukcjach Contract for Difference (CfD) rozpoczynających się w 2025 r. i wyprodukowanie pierwszej energii w 2029 r.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe