

Synergia ciepła z centr danych – nowym źródłem grzewczym w Polsce
Centra danych to bezapelacyjnie najszybciej rozwijający się obszar technologiczny na świecie. Poza funkcją przechowywania i wykorzystywania mocy obliczeniowej przez modele AI, serwerownie są również producentami ciepła odpadowego, wykorzystywanego do zasilania lokalnych sieci ciepłowniczych. Zdaniem ekspertów biorących udział w III edycji Forum Data Center – polskie centra danych muszą mierzyć się z problemem wywindowanych cen energii, co w rezultacie hamuje szybki rozwój tej gałęzi gospodarki. Kluczowym działaniem stało się więc szybkie wykorzystanie nowych źródeł energii.
Tegoroczna edycja Forum Data Center odbyła się pod hasłem „Energia”. Uczestnicy dyskusji zgodnie zauważyli, że energia cieplna wytwarzana przez centra danych może być istotna w dywersyfikacji polskiego ciepłownictwa. By tak się stało, konieczne jest wdrożenie działań sprzyjających rozwoju sieci przemysłowych i mocy wytwórczych – zeroemisyjnych i dysponowanych, takich jak energetyka jądrowa (małe reaktory jądrowe), zintegrowane w przyszłości z data center, a także elektrownie biogazowe.
Eksperci zaproszeni do dyskusji skupili się m.in. na alternatywnym zasilaniu i synergii z ciepłownictwem. Wielokrotnie podkreślono również konieczność wykorzystania niskoemisyjnych alternatywnych źródeł energii, które mogą w ogromnym stopniu przyczynić się do obniżenia kosztów i pozyskania energii do czystszego ogrzewania mieszkań czy obiektów publicznych. Zasiadający w gronie prelegentów m.in. prof. dr hab. Wacław Gudowski z OSGE i Adam Wnorowski z Instytutu Transformacji stanowczo podkreślili potrzebę przyśpieszenia decyzji i podjęcia realnych działań zmierzających w kierunku budowy reaktorów jądrowych, które skutecznie zapełnią dziurę energetyczną, powstałą w wyniku wygaszenia elektrowni węglowych. Kamila Pendyk, prezeska Instytutu Spraw Cyfrowych podkreśliła jednak, że nie będzie to możliwe bez współpracy na linii sektor data center – decydenci. Zdaniem ekspertów - efekty tego dialogu mogą stać się widoczne już niebawem.
- Nasza wizja bez - oraz niskoemisyjnych źródeł energii nabiera realnych kształtów. Kolejnym krokiem jest synergia ciepła z centrów danych i wykorzystania ich do ogrzewania. Cieszy obecność i żywe zainteresowanie zarówno władz lokalnych oraz elektrociepłowni tą tematyką. Zachęcamy zarówno samorządy jak i inne spółki ciepłownicze do kontaktu z nami. Wspólnie przeprowadzimy rozmowy z władzami szczebla centralnego aby jak najlepiej zaadresować potrzeby i możliwości synergii biznesu i lokalnych społeczności – podkreślił Adam Wnorowski – Prezes Instytutu Transformacji.
Wśród głosów, które odbiły się szerokim echem wśród uczestników Forum Data Center na uwagę zasługuje również potrzeba powołania Single Thread Ownera, którego zadaniem będzie przeprowadzenie zmian przepisów wspierających synergię ciepła wyprodukowanego przez centra danych. Zmiany powinny objąć takie obszary jak strategia Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego z uwzględnieniem obszaru pod budowę centr danych i reaktorów jądrowych czy włączenie partnerstwa publiczno-prywatnego w finansowanie i budowę tych obiektów. W dyskusji padł również pomysł skierowania propozycji deregulacji przepisów do rozpatrzenia w ramach projektu SprawdzaMY, na czele którego stoi Rafał Brzoska - Prezes InPost, powołany przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko Pełnomocnika Przedsiębiorców ds. Deregulacji.
W Polsce działa obecnie 112 data center o łącznej mocy 200 MW, ale tylko 65 z nich zajmuje ponad 200 m². Polska należy do grona rynków potencjalnego wzrostu, określanych jako Tier II. W kolejnych dwóch latach nastąpi dynamiczny przyrost mocy w Polsce wraz z inwestycjami Microsoft, Atman, Data i Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Temat wykorzystania tej gałęzi rynku i przełożenia jej na pozyskanie nowych źródeł energii cieszy się zainteresowaniem nie tylko decydentów i mediów, ale także opinii publicznej.
- Do tej pory wskazywałam na powiązanie między danymi, a ich rezydencją w centrach danych. Cieszy mnie, że łańcuch powiązań rośnie i optymistycznie mogę powiedzieć, że rozrasta się o ciepło systemowe z centrów danych, jako alternatywne źródło do ogrzewania mieszkalnictwa oraz obiektów instytucji publicznych. To doskonała synergia i kolejny krok ku niższym emisjom CO2 – dodaje Kamila Pendyk, Prezeska Instytutu Spraw Cyfrowych.
Organizatorami III edycji Forum Data Center byli Instytut Spraw Cyfrowych, Forum Prawo dla Rozwoju, Szkoła Główna Handlowa i Instytut Transformacji. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Forum Energii. Partnerami wydarzenia były firma Hillwood (partner główny) oraz Polcom i Polska Chmura.
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Janex rozwija się w MLP Pruszków II
2025.03.17TECE Road Show – mobilny showroom w Twojej okolicy
2025.03.14Inwestycja Na Bielany w pełni ukończona
2025.03.13Dorel Polska wprowadzi się do MLP Czeladź
2025.03.13Emil Domeracki partnerem w Walter Herz
2025.03.12CK Development ruszyło z budową projektu Nova Wola Park
2025.03.12IBC SOLAR i Huawei ogłaszają rozpoczęcie współpracy
2025.03.11Truck Care: Jak wynajem pojazdów może się wpisać w strategię firm transportowych w 2025 roku?
2025.03.11Jagoda Palider nową Chief People Officer w Girtece – polska menadżerka odpowiada za rozwój strategii personalnej Grupy
2025.03.10