informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Systemy ERP dla produkcji - czym kierować się przy wdrażaniu?

Systemy ERP dla produkcji - czym kierować się przy wdrażaniu?

Technologie / 2020.11.26

We współczesnym biznesie coraz większe znaczenie zyskują systemy ERP. Znajdują przy tym szerokie uznanie w niemal każdej branży, a duża liczba dostępnych na rynku narzędzi sprawia, że przemyślane wdrożenie pozwoli na podniesieni efektywności każdej firmy. Systemy typu ERP znakomicie sprawdzają się również w podmiotach zajmujących się produkcją, są przy tym w stanie nie tylko wesprzeć zarządzanie procesami biznesowymi i kwestiami organizacyjnymi, ale również przełożyć się na pracę działu produkcji.

System ERP dla firm: czym jest?

Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) są niemal fundamentem współczesnego biznesu. Umożliwiają kompleksowe zarządzanie wszystkimi sektorami działania firmy i automatyzację większości procesów. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie wyższej efektywności i poprawa warunków pracy wszystkich pracowników, w tym także osób odpowiedzialnych za monitorowanie działań oraz wdrażanie zmian. Systemy ERP dla produkcji powinny być wdrażane przed doświadczonych dostawców, takich jak katowicki Kotrak, który zajmuje się dostarczaniem m.in. systemów ERP, rozwiązań Business Intelligence i innego oprogramowania IT dla biznesu.

Jaki system ERP wybrać?

Rozwój narzędzi informatycznych wspierających codzienną pracę przedsiębiorstw jest niezwykle dynamiczny. Przekłada się to również na liczbę dostępnych na rynku rozwiązań. Choć wiele produktów ma stosunkowo uniwersalny charakter i umożliwia daleko idącą konfigurację, wybór systemu ERP powinien być świadomy i podyktowany przede wszystkim potrzebami oraz realnymi problemami, z którymi boryka się firma. Rola dostawcy nie ogranicza się przy tym wyłącznie do procesu wdrożenia. Wiele zależy od pierwszego etapu, w którym analizie należy poddać czynniki czysto biznesowe. Pozwoli to na dobór najlepszego produktu. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem może stać się również stworzenie od podstaw oprogramowania dedykowanego, w pełni dostosowanego do potrzeb organizacji.

System ERP dla produkcji

Modułowa budowa systemów ERP umożliwia zastosowanie ich we wszystkich obszarach działań przedsiębiorstwa. Dotyczy to również działu produkcji. Systemy MES (Manufacturing Execution System, systemy zarządzania produkcją) łączą w sobie najnowsze rozwiązania z zakresu technologii informatycznych oraz automatyki przemysłowej. Dzięki temu umożliwiają sterowanie urządzeniami, monitorowanie ich stanu, analizę wszystkich procesów zachodzących w dziale produkcji oraz dysponowanie zadań. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w połączeniu z innymi modułami systemów ERP. Umożliwia to automatyzację niemal wszystkich procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Dodatkowe rozwiązania BI pozwalają przy tym na proste i skuteczne pobieranie danych oraz sporządzanie na ich podstawie wiarygodnych raportów.

Dla każdego przedsiębiorstwa

Duża liczba dostępnych rozwiązań oraz łatwa konfiguracja sprawiają, że z nowoczesnych narzędzi można skorzystać w każdej organizacji. System ERP dla małej firmy będzie doskonałą inwestycją, która pozwoli osiągnąć jej pełnię potencjału oraz zyskać ważny bodziec do dalszego rozwoju. Wielkość podmiotu oraz rynek, na którym działa, nie mają przy tym większego znaczenia. Dobrze skonfigurowane narzędzia pozwolą dopasować wdrożenie do jego możliwości, w tym także tych organizacyjnych oraz czasowych. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem okaże się inwestycja w oprogramowanie dedykowane, tworzone od podstaw z myślą o konkretnej organizacji. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji firm operujących w trudnych i skomplikowanych branżach, które wymagają specjalnego podejścia.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe