informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Sześć najważniejszych zalet pracy konsultanta SAP
fot. Wiktor Zięcina

Sześć najważniejszych zalet pracy konsultanta SAP

HR / 2025.04.01

Praca konsultanta SAP oznacza nieustanne mierzenie się z wyzwaniami. Przynosi sporo satysfakcji i otwiera szerokie możliwości rozwoju kariery zawodowej. Choć w dobie intensywnego rozwoju sztucznej inteligencji wiele procesów obsługiwanych przez SAP podlega automatyzacji, rola konsultanta jest nadal kluczowa. Konsultant SAP łączy bowiem świat technologii i przepisów z relacjami międzyludzkimi. Wiktor Zięcina, konsultant SAP HCM w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR, wymienił 6 najważniejszych zalet tej pracy.

#1 Finanse

Finanse są zdecydowaną zaletą zawodu konsultanta SAP, choć może nie na początku kariery. Najpierw wszystkiego trzeba się nauczyć: specyfiki systemu, możliwości konfiguracji, przepisów prawa pracy w przypadku modułu HCM. Później, im większe doświadczenie, tym wyższe stają się zarobki, które osiągają naprawdę atrakcyjny poziom – oczywiście w zależności od posiadanych kompetencji, specjalizacji, liczby zrealizowanych projektów oraz formy zatrudnienia.

#2 Stabilne zatrudnienie

Praca konsultanta SAP, mimo obaw związanych z rozwojem AI, to zajęcie stabilne. SAP jest największym dostawcą rozwiązań z zakresu ERP, z których korzysta wiele firm na całym świecie. Narzędzia SAP pozwalają na zarządzanie niemal wszystkimi obszarami biznesu, począwszy od finansów, przez zaopatrzenie, kontroling, po zarządzanie kapitałem ludzkim (HCM). Korzystają z nich nie tylko duże, międzynarodowe korporacje, ale również wiele mniejszych firm. Wszystkie potrzebują stałego wsparcia ekspertów. Ponadto system musi być na bieżąco aktualizowany, aby spełniać zmieniające się wymagania prawne w danym kraju. Wciąż pojawiają się też nowe funkcjonalności, które umożliwiają automatyzację i optymalizację procesów biznesowych. Wszystkie te zmiany ktoś musi wdrożyć i dlatego zapotrzebowanie na pracę konsultantów utrzymuje się na wysokim, stabilnym poziomie.

#3 Możliwości rozwoju

Konsultant SAP nie stoi w miejscu. Jego praca wiąże się z koniecznością stałego podnoszenia kompetencji (trzeba aktualizować swoją wiedzę dotyczącą konfiguracji systemu oraz obowiązujących przepisów prawa). SAP regularnie wprowadza zmiany i nowe funkcjonalności w systemie, udostępnia materiały i szkolenia – z tym wszystkim należy być na bieżąco, jeśli chce się dobrze wykonywać swoją pracę oraz rozwijać się zawodowo.

System SAP jest bardzo rozbudowany i zawiera wiele modułów z różnych obszarów, co umożliwia konsultantom stały rozwój i specjalizację, pozwala też na uzyskanie certyfikatów, które potwierdzają zdobytą wiedzę i znajomość systemu. Co ważne, konsultanci mogą rozwijać się również w bardziej technicznych aspektach, jak np. programowanie w języku ABAP.

#4 Nowe technologie

Korzystając z możliwości szkoleniowych i poznając nowe funkcjonalności systemu, konsultanci zaznajamiają się również z nowymi technologiami. SAP to potężny system, który często szybciej niż inne systemy wprowadza nowe rozwiązania i funkcjonalności. W ostatnich latach coraz większe znaczenie zyskują m.in. rozwiązania chmurowe, takie jak SAP S/4HANA Cloud czy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Konsultanci mają więc możliwość stosowania nie modelowych, ale faktycznych rozwiązań, dzięki czemu w wielu przypadkach zyskują przewagę konkurencyjną w zakresie wykorzystywania nowych technologii.

#5 Międzynarodowe środowisko pracy

System SAP jest rozwiązaniem uniwersalnym, które można dostosować do wymagań prawnych konkretnego kraju, i dlatego jest wykorzystywany przez firmy na całym świecie. Dla konsultanta SAP oznacza to możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, np. jako: konsultant in-house w międzynarodowej korporacji; konsultant zewnętrzny, który obsługuje również firmy zagraniczne; freelancer. Oznacza to szerokie kontakty, a więc możliwość współpracy z osobami z różnych krajów i zdobywanie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku. Jest to także doskonały sposób na rozwijanie znajomości języków obcych. Uniwersalność systemu sprawia, że konsultanci z jednego kraju, np. z Polski, dzięki nowym technologiom mogą obsługiwać klientów z drugiego końca świata.

#6 Elastyczna formuła pracy

Dodatkowym atutem pracy konsultanta jest możliwość wykonywania pracy w formie hybrydowej lub zdalnej. Dzięki temu można realizować projekty dla firm z różnych części świata, bez konieczności wyjazdów lub relokacji. Konsultanci często pracują też w trybie zadaniowym, a to oznacza większą elastyczność w zarządzaniu swoim czasem, bo godziny pracy można dostosować do własnych potrzeb i preferencji.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. rozumiem, zamknij ten komunikat