informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Targi „Infrastruktura” 2014 były miejscem branżowej ogólnopolskiej debaty

Targi „Infrastruktura” 2014 były miejscem branżowej ogólnopolskiej debaty

Wydarzenia / 2014.11.07

Zakończyły się XII Targi Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem „Infrastruktura” 2014. Przez dwa dni Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie było miejscem, w którym przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego rozmawiali o rozwoju infrastruktury w Polsce. Szeroko poruszane były również tematy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

W uroczystym otwarciu Targów „Infrastruktura” uczestniczyli przedstawiciele instytucji i urzędów państwowych, w tym m.in. Sejmu, Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki. Wśród obecnych gości byli również reprezentanci władz samorządowych, organizacji branżowych oraz środowiska biznesowego. Urszula Potęga, prezes MT Targi Polska, organizatora Targów „Infrastruktura”, podkreśliła, że formuła targów zmienia się, aby podążać za oczekiwaniami i odpowiadać na potrzeby branży infrastrukturalnej. Nowością tegorocznej edycji było umożliwienie spotkań B2B podczas workshopu.

Zbigniew Rynasiewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, podkreślił jak ważna jest dyskusja stron uczestniczących w inwestycjach infrastrukturalnych. – Z jednej strony oczekuje się od nas wizji rozwoju infrastruktury w Polsce, z drugiej otwarcia w kwestiach związanych z procesem inwestycyjnym. Targi „Infrastruktura” są miejscem, w którym rozmawiamy z przedstawicielami branży i toczy się tutaj żywa dyskusja – powiedział Minister. Podziękował również za dialog, bez którego proces inwestycyjny nie mógłby prawidłowo przebiegać.

Z kolei Ewa Tomala-Borucka, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, wskazała, że GDDKiA w nowej perspektywie finansowej czerpie z doświadczeń ostatnich siedmiu lat. – Postanowiliśmy podejść do przyszłych kontraktów z nowym spojrzeniem. Przeanalizowaliśmy problemy i wyłuskaliśmy dobre praktyki, które udało się wprowadzić przy zrealizowanych zadaniach. Do nowych kontraktów wprowadziliśmy więc szereg zapisów, które naszym zdaniem pozwolą na usprawnienie procesu realizacji w nowej perspektywie. Przed nami kolejna wielka szansa do wykorzystania – podsumowała.

Uroczystego otwarcia targów i przecięcia wstęgi dokonali: Zbigniew Rynasiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Stanisław Żmijan - Przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury; Jerzy Polaczek - Poseł na Sejm RP, Komisja Infrastruktury; Ewa Tomala-Borucka - p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; Jacek Wojciechowicz - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy; Krzysztof Dyl - Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, a także tegoroczni partnerzy targów: Dariusz Blocher - Prezes Budimex S.A.; Wojciech Trojanowski - Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.; Alfred Watzl - Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.; Ryszard Kaptur - Prezes Zarządu Polbud Pomorze Sp. z o.o.; Ryszard Głowacz - Członek Zarządu Archaios Sp. z o.o.; Wojciech Ławniczak - Prezes Zarządu ZBM Inwestor Zastępczy S.A. oraz Wojciech Szwejkowski - Członek Zarządu Bilfinger Infrastructure S.A.

Drogownictwo i kolejnictwo

Wśród wystawców Targów „Infrastruktura” znaleźli się m.in. generalni wykonawcy, inwestorzy zastępczy, dostawcy materiałów, firmy geotechniczne oraz przedsiębiorstwa zajmujące się znakowaniem dróg. Ważnym wydarzeniem dla drogowców, które zgromadziło wielu słuchaczy, była dwudniowa konferencja Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pt. „Czas na zmiany”. Pierwsza część pt. „Nowe standardy w drogownictwie” była współorganizowana oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Jak powiedział Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, jest ważne, aby kontynuować dialog z branżą. – Efektem spotkań ze stronami procesu inwestycyjnego jest wspólne wypracowanie dokumentów, takich jak np. PFU. W czasie konferencji chcieliśmy też pokazać w jaki sposób działamy i jak z nami najskuteczniej współpracować. Celem naszej pracy jest wspólne osiągnięcie efektu, jakim jest rozwój infrastruktury – dodał.

Drugiego dnia targów odbyła się konferencja pt. „Przemiany w kolejnictwie”. Eksperci z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz PKP PLK S.A. opowiadali o kierunkach zmian systemowych polskiego transportu kolejowego, Krajowym Programie Kolejowym, nowym modelu usług utrzymaniowych, ocenie jakości realizowanych prac projektowych, budowlanych i warunkach kontraktu, jak również nadzorze nad realizacją inwestycji i przygotowaniu projektów PFU.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium poświęcone ostatniej nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Wśród słuchaczy byli m.in. przedstawiciele wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia. Marek Tomasik, prezes zarządu Grupy Doradczej KZP prowadzącej seminarium, podsumował, że najwięcej uwagi wymagały zmiany odnoszące się do przesłanek i sposobu wyjaśniania rażąco niskiej ceny, a następnie kwestie związane z nowymi podstawami zatrzymania wadium wykonawcy. Uwagę słuchaczy zwróciły także nowe zasady ustalania kryteriów oceny ofert, zgodnie z którymi co do zasady cena nie będzie mogła stanowić jedynego kryterium. – W porównaniu do ubiegłorocznego spotkania dostrzegam większą wiedzę uczestników seminarium. Zadawane pytania i omawiane kazusy wskazywały wielokrotnie na bardzo dobrą znajomość ustawy w praktyce, jak również dużą wiedzę na temat istniejącego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej w zakresie kluczowych zagadnień ustawowych – stwierdził Marek Tomasik. Przyznał także, że organizowanie takich spotkań podczas targów oraz wymiana poglądów przez praktyków jest zdecydowanie pozytywną inicjatywą i warto ją kontynuować.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe