Technologia wspiera kulturę
Najnowsze rozwiązania technologiczne znacząco wpływają na promowanie wysokiej kultury i sztuki, które wcześniej zarezerwowane były dla przestrzeni muzealnej czy zbiorów archiwalnych bibliotek i instytucji kulturalnych. Przykładem jest najnowszy projekt wdrożony przez zespół Insys na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika.
Za stworzenie platformy ninateka.pl, która w tej chwili udostępnia prawie 4 tysiące filmów i audycji odpowiada firma Insys, projektująca rozwiązania z zakresu telewizji internetowej, twórca platformy InsysPlay. W tym tygodniu wdrożyła również najnowszą kolekcję poświęconą polskiemu kompozytorowi. Z okazji setnych urodzin Andrzeja Panufnika postanowiliśmy stworzyć kolekcję specjalną poświęconą jego osobie i twórczości. Jeden z najwspanialszych polskich twórców zajmie miejsce w Ninatece obok naszej poprzedniej kolekcji ‘Trzej Kompozytorzy’ zawierającej dzieła Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Treści znajdujące się w nowej kolekcji to m.in. playlisty muzyczne stworzone przez artystów i rodzinę Panufnika, interaktywna oś czasu jego twórczości i zaawansowany system wyszukiwania treści – tłumaczy Marta Sztanka, kierowniczka zespołu udostępniania projektów internetowych NInA i wspomina o problemach związanych z wdrażaniem takich projektów - Wyzwaniem było stworzenie takiej struktury informacji, która będzie czytelna dla użytkownika.
Wraz z rozrastaniem się Ninateki o nowe kolekcje musimy pamiętać o prostocie i łatwości dostępu do nowych i starych treści. Tym, co wnosi dodatkową wartość do projektu realizowanego na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest dostosowanie platformy do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych i niesłyszących. Bardzo zależy nam na tym, by nasza firma dostarczała ludziom kulturę i legalną rozrywkę bez ograniczeń terytorialnych i technologicznych. Tak naprawdę z zasobów Ninateki może korzystać każdy użytkownik posiadający dostęp do internetu.
Platforma InsysPlay, którą wykorzystujemy obsługuje kilka strumieni danych w ramach jednego pliku video. Dzięki temu użytkownik może korzystać z opcji transkrypcji i audiodeskrybcji. Umożliwiamy również zwiększenie kontrastu dla osób słabowidzących – mówi Artur Brzyski Kierownik ds. Rozwoju w Insys. Kolekcję poświęconą twórczości Andrzeja Panufnika podzielono na kilka obszarów. Znajdują się tam filmy dokumentalne oraz zapisy wideo koncertów z udziałem kompozytora. Dla osób nieznających jego twórczości przygotowano zestaw playlist stworzonych przez artystów i rodzinę artysty. Pojawiła się również interaktywna oś czasu zestawiająca dorobek i wydarzenia z życia Panufnika z biografiami innych polskich kompozytorów, m.in.: Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Współpracę z NInA rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Naszym zadaniem w zakresie modernizacji Ninateki była migracja wszystkich danych na platformę InsysPlay oraz stworzenie całkowicie nowej strony internetowej. Udało nam się wdrożyć nowe rozwiązania, jak np. interaktywną oś czasu, czy czasowy dostęp do płatnych materiałów. Kolekcja Panufnika i wszystkie pozostałe treści dostępne są w wersji polskiej, jak i angielskiej z dostosowaniem platformy do urządzeń mobilnych – szczegółowo wyjaśnia Michał Ogiński technical leader z Insys.
Ninateka.pl, w której w tej chwili 98% udostępnionych treści stanowią materiały bezpłatne jest sukcesywnie poszerzana o nowe zasoby. W najbliższym czasie udostępniona zostanie kolejna, piąta już kolekcja specjalna, tym razem poświęcona Wojciechowi Kilarowi.
źródło: informacjebranzowe.pl