informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Telewizja światłowodowa - jak działa. Czym kierować się przy wyborze dostawcy światłowodu

Telewizja światłowodowa - jak działa. Czym kierować się przy wyborze dostawcy światłowodu

Technologie / 2022.02.04

Telewizja wciąż jest najpopularniejszym medium dla Polaków. Wg badań AGB Nielsen Media Research statystycznie spędzamy przed odbiornikami ponad 4 godziny 35 minut dziennie. W związku z tym ważne jest, jakiej jakości jest sygnał telewizji dostarczany do gospodarstw domowych. Jedną z technologii, która to umożliwia poza telewizją satelitarną, jest światłowód. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega technologia światłowodowa?

Światłowód, obecny w telekomunikacji od końca lat siedemdziesiątych, to technologia, która pozwala na szybkie przesyłanie sygnału telewizyjnego. Podstawą (rdzeniem) światłowodu jest jego medium, którym jest najczęściej włókno szklane, umożliwiające przesyłanie fal świetlnych. Fale te są nośnikami danych zarówno sygnału telewizyjnego, jak i internetu. Ponadto kabel światłowodowy posiada płaszcz oraz specjalne pokrycia zewnętrze i wewnętrzne, które chronią wspomniany płaszcz oraz rdzeń.

Charakterystyka techniczna światłowodu sprawia, że technologia ta ma wiele zalet. Przede wszystkim jest praktycznie bezawaryjna. Światłowód nie reaguje z polem elektromagnetycznym, dzięki czemu kable tego typu można kłaść np. obok miedzianych. Ponadto, na jakość sygnału w światłowodzie nie wpływają warunki atmosferyczne - jedyna możliwość awarii to jego przerwanie, co zdarza się niezwykle rzadko. Technologia ta umożliwia przesyłanie nie tylko sygnału telewizyjnego, ale również internetowego. Dzięki temu nie musimy korzystać z kilku instalacji, aby wyposażyć gospodarstwo domowe w internet i telewizję.

Telewizja światłowodowa w praktyce

Aby podłączyć telewizję światłowodową w pierwszej kolejności należy doprowadzić światłowód do budynku i pomieszczenia, w którym chcemy korzystać, czy to z internetu czy też z telewizji. Kabel światłowodowy zostaje zakończony gniazdkiem, do którego podłącza się terminal światłowodowy, a stąd kabel podłącza się już bezpośrednio do dekodera telewizyjnego. Światłowód umożliwia na przesyłanie sygnału telewizji w jakości do 4K, ale trzeba pamiętać, że ta technologia wymaga także odpowiednika odbiornika telewizyjnego. Obecnym standardem jest format FullHD, który gwarantuje bardzo komfortowe wrażenia z oglądania telewizji.

Czym się kierować podczas wyboru dostawcy?

Podstawowym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest atrakcyjność oferty zarówno pod względem jej ceny, jak i wielkości. Pakiet telewizji powinien być podzielony na kilka wariantów. Nie każdy z nas potrzebuje 180 kanałów, podobnie jak są osoby, które zdecydowanie nie zadowolą się podstawowym wariantem. Warto również zwrócić uwagę, czy dostawca oferuje dodatkowe pakiety tematyczne (HBO, sportowe, Canal+ i tym podobne) oraz jaki jest ich dodatkowy miesięczny koszt. Inną kwestią jest łączenie usług. Jeśli w naszej okolicy istnieje infrastruktura światłowodowa, to możemy także skorzystać z internetu od tego samego dostawcy. Połączenie usług sprawi, że miesięczny koszt będzie niższy, opłacamy tylko jeden rachunek, a montaż przeprowadza tylko jedna firma.

Jeśli jesteś mieszkańcem powiatu bocheńskiego, krakowskiego, wadowickiego czy wielickiego i poszukujesz dobrego dostawcy telewizji światłowodowej, to sprawdź ofertę Fiberlink . Proponujemy telewizję dostępną w 3 pakietach oraz dodatkowe programy, które mogą Cię zainteresować.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe