W sieci Orange Polska działa już 1,5 mln kart M2M. Najwięcej w samochodach i licznikach prądu
W sieci Orange pracuje ok. 40% wszystkich kart SIM M2M w Polsce. Operator jest także liderem we wdrażaniu rozwiązań Internetu Rzeczy, oferując usługi dla inteligentnych miast, rolnictwa i przemysłu. Rozwija także najnowsze technologie służące do komunikacji między autonomicznymi urządzeniami - LTE-M i 5G.
Działanie rozwiązań M2M jest często niezauważalne, jednak trudno wyobrazić sobie bez nich dzisiejszy świat. Każdego dnia korzystamy z terminali płatniczych, czujemy się bezpieczniej jeżdżąc samochodami, które same potrafią wezwać pomoc, a rachunki za energię nie wymagają kłopotliwego podawania stanu liczników. Jednak komunikacja między urządzeniami do dopiero początek cyfrowej transformacji biznesu. Kolejnymi etapami są automatyczna analiza danych, ich przetwarzanie i raportowanie w przystępny sposób. To dziedzina, w której Orange Polska będzie „przewodnikiem” dla innych firm - powiedziała Bożena Leśniewska, wiceprezes Zarządu ds. Rynku Biznesowego.
Urządzenia M2M (ang. Machine to Machine) pozwalają na komunikację i wymianę danych za pośrednictwem sieci mobilnej bez udziału człowieka lub z jego niewielkim zaangażowaniem. Korzystamy z nich każdego dnia to m.in. terminale płatnicze czy samochody pobierające z internetu dane o ruchu drogowym, informujące o uszkodzeniach samochodu po wypadku i wzywające pomoc. Najwięcej kart SIM M2M Orange Polska znajduje się właśnie w nich - ponad 1/3 oraz w licznikach prądu.
Orange Polska dostarcza także bardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy, w których dane są nie tylko przekazywane, lecz także analizowane, a wyciągane z nich wnioski pozwalają poprawiać efektywność firm i komfort życia w miastach. Takich projektów jest już kilkadziesiąt. To choćby systemy inteligentnych rowerów miejskich, które nie wymagają stacji dokujących, systemy oświetlenia ulicznego, rozwiązania pozwalające na optymalizację zużycia energii w przedsiębiorstwach, a także wspierające rolnictwo.
Orange Polska rozwija nowoczesne technologie usprawniające łączność między urządzeniami autonomicznymi, przede wszystkim mobilną transmisję danych LTE-M. Jej testy rozpoczęły się dwa lata temu a w sierpniu 2019 roku Orange Polska wspólnie z Innogy Stoen Operator uruchomił pierwszą komercyjną usługę. W przyszłości technologia będzie mogła zostać włączona w sieć 5G.
źródło: informacjebranzowe.pl