

Walentynki motorem wzrostu sprzedaży: Jak programy lojalnościowe podbijają serca klientów w branży biżuteryjnej
Walentynki to w branży biżuteryjnej czas szczególny. Zaręczyny oraz rosnąca popularność obdarowywania bliskich prezentami przyczyniają się do wzrostu sprzedaży, szczególnie w kanałach online. Z drugiej strony firmy jubilerskie od lat borykają się ze spadkiem liczby klientów w sklepach stacjonarnych. Jak więc wykorzystać programy lojalnościowe podczas wyjątkowych okazji, takich jak Walentynki, aby wzmocnić przywiązanie klientów do marki i zachęcić ich do odwiedzin w salonach biżuterii?
Walentynki to drugi po Bożym Narodzeniu peak sprzedażowy w branży jubilerskiej. To też moment na zaprezentowanie tematycznych kolekcji – pierwszych noworocznych premier po styczniowych wyprzedażach.
- Walentynki to święto, które na dobre zagościło w kalendarzach naszych klientów i w sposób naturalny wykształciło popyt na biżuterię. To właśnie biżuteria jest dziś jednym z najpopularniejszych prezentów walentynkowych. Co zrozumiałe, szczególnie ceniony jest w tym czasie motyw serca. Wykorzystujemy to w naszej strategii rabatowej. Pomimo zwiększonego popytu na wyroby biżuteryjne w takim kształcie, dodatkowo stymulujemy sprzedaż, dodając rabat na ten asortyment. To przekłada się na wartości koszyków zakupowych – wyjaśnia Daniel Górny, Loyalty Programs Manager w YES Biżuteria, odpowiedzialny za wdrożenie i rozwój programów YES CLUB i Verona CLUB.
Nie tylko biżuteryjne serce. To czas pierścionków zaręczynowych
Święto zakochanych jest też coraz częściej okazją do zaręczyn. Jeszcze w styczniu zaczyna się więc sezon na pierścionki zaręczynowe. A wraz z nim – czas na specjalne promocje.
- Promocje to ważny element strategii marketingowej marek. Przyciągają uwagę do asortymentu, zachęcają do zakupu, pozwalają konsumentom lepiej poznać ofertę sklepu, ułatwiają wprowadzenie na rynek nowych produktów. I co najważniejsze – wzbudzają w klientach pozytywne emocje i budują ich przywiązanie do marki oraz zaangażowanie. Zwłaszcza gdy są ofertami ekskluzywnymi i nagradzającymi dotychczasową lojalność – mówi Alexander Kubicki, Head of Marketing and International Sales w Sparta Loyalty.
Rodzaj promocji powinien być dostosowany do potrzeb i specyfiki konsumentów. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się rabaty procentowe, w innych kwotowe. Dobór właściwej strategii jest uzależniony od zwyczajów zakupowych i preferencji odbiorców promocji. A te z kolei są powiązane z grupą wiekową, płcią, wysokością dochodów itd.
- Z uwagą obserwujemy dane na temat zachowań zakupowych naszych klientów, aby dopasować promocje do ich wymagań. Dzięki analizie transakcji, ale przede wszystkim dzięki danym z programów lojalnościowych marek YES i Verona wiemy, co jest ważne dla konsumentów wybierających każdy z tych brandów. I do tych preferencji dostosowujemy oferty specjalne – tłumaczy Daniel Górny.
Rabaty? Tak, ale nie dla wszystkich
W branży biżuteryjnej na znaczeniu zyskuje trend proponowania promocji przede wszystkim w programie lojalnościowym. Nadal pojawiają się sezonowe wyprzedaże dostępne dla wszystkich klientów, jednak większość rabatów jest skierowana do lojalnego klienta. Takie działania przynoszą markom realne korzyści, przekładając się między innymi na:
- Wyższe wskaźniki konwersji: Klienci lojalni wobec marki są bardziej skłonni do dokonania zakupu po otrzymaniu spersonalizowanej oferty.
- Większą wartość cyklu życia klienta (CLTV): Tacy klienci kupują więcej i chętniej polecają markę innym.
- Zwiększenie sprzedaży dodatkowych produktów: Dzięki lepszej znajomości preferencji klientów marka można im zaproponować produkty komplementarne lub takie, które mogą ich zainteresować.
- Budowanie społeczności wokół marki: Programy lojalnościowe tworzą poczucie przynależności do społeczności marki, co wzmacnia więź emocjonalną z klientami.
To nie wszystko. Promocje dostępne w programach lojalnościowych przyciągają do tych programów nowych uczestników, którzy – dzięki odpowiedniej komunikacji i dobrze dobranym ofertom specjalnym – stają się klientami powracającymi.
- Proponując rabat dostępny tylko dla uczestników programu lojalnościowego, zyskujemy nowych lojalnych klientów. To wszystko działa na zasadzie kuli śnieżnej, ponieważ w tych ważnych okresach sprzedażowych, takich jak Walentynki czy Święta Bożego Narodzenia, czy później Dzień Kobiet, Dzień Mamy, zyskujemy nowych klientów, którzy w okresach wzmożonej sprzedaży dokonują ponownych transakcji. Oczywiście tylko wtedy, gdy odpowiednio o nich dbamy, komunikujemy się z nimi i oferujemy im promocje dopasowane do potrzeb. Dla nas taka całościowa opieka nad uczestnikiem programu jest bardzo ważna – dodaje ekspert z YES Biżuteria.
Lojalność w branży biżuteryjnej. To się opłaca!
Czy jednak ograniczanie promocji do programu lojalnościowego ma sens? Daniel Górny nie ma żadnych wątpliwości – przyciąganie nowych uczestników do programu i komunikacja z nimi przekładają się na wzrost sprzedaży. Ekspert podkreśla, że średnia transakcja lojalnościowa w YES i Veronie jest znacznie wyższa niż transakcja bez aplikacji lojalnościowej. To pozytywnie wpływa na sprzedaż nie tylko w czasie specjalnych okazji, ale przede wszystkim w momentach naturalnego spadku zainteresowania asortymentem branży biżuteryjnej.
Dodatkową zaletą promocji w programach lojalnościowych jest to, że w tych przypadkach uwaga klienta koncentruje się na produktach z nowej oferty, na nowościach z oferty regularnej. Program służy więc z jednej strony do prezentacji oferty, a z drugiej – do zachęcania do zakupów. Wszystko dzięki rabatom. Skierowanie promocji do lojalnych klientów wpływa pozytywnie na tempo wyprzedaży produktu. Nowości szybko znajdują nabywców, nie zalegają w magazynach i nie tracą na wartości.
- Inwestycja w lojalnych klientów jest dziś kluczowa. Cały polski retail boryka się ze zjawiskiem spadku liczby odwiedzin w salonach stacjonarnych. A nasze dane pokazują, że nawet ponad 50% sprzedaży w porównywalnych salonach stacjonarnych pochodzi od klientów powracających, którzy są uczestnikami programów lojalnościowych. Inwestycja w program i w budowanie lojalności to w rzeczywistości inwestycja we wzrost sprzedaży i rentowności sklepów offline’owych – mówi Daniel Górny.
Zapraszanie do programu lojalnościowego. Jak robić to dobrze?
Dla niektórych marketerów wyzwaniem może być zachęcenie klientów do skorzystania z programu lojalnościowego. Jak pozyskiwać nowych uczestników?
Podstawą są atrakcyjne nagrody i rabaty (jak choćby dostępność rabatów wyłącznie w programie lojalnościowym), prosta rejestracja, dobre narzędzie do stałej komunikacji z konsumentem – intuicyjna aplikacja mobilna, przejrzyste zasady działania programu i przeszkolenie pracowników sklepów stacjonarnych.
- Informacja o programie – o jego zasadach i potencjale – musi być dostępna dla każdego klienta sklepu. To dlatego postawiliśmy na szkolenia wszystkich pracowników naszych salonów. Jeśli wiedzą, jak działa aplikacja, po co jest program, jakie korzyści oferuje – potrafią odpowiedzieć na pytania konsumentów, doradzić im – z łatwością pozyskują nowych klientów do programu. Ponieważ od uczestników programów wymagamy posiadania aplikacji, zadbaliśmy o to, aby sama aplikacja była lekka, by łatwo się instalowała, a proces rejestracji był prosty. Zatem dołączenie do klubu i odebranie pierwszych zniżek jest procesem szybkim i bezproblemowym – wyjaśnia ekspert z YES Biżuteria.
Walentynkowe zainteresowanie zakupami w branży jubilerskiej można przełożyć na wzrost sprzedaży asortymentu także w innych okresach roku. Pomoże w tym odpowiednia strategia marketingowa, przeniesienie akcji promocyjnych do programu lojalnościowego i nieustanne dbanie o klienta. Takie działania przyniosą korzyści i marce, i jej klientom. Firmy zwiększą sprzedaż i zbudują silną pozycję na rynku, a klienci zyskają atrakcyjne oferty i lepsze doświadczenia zakupowe.
źródło: informacjebranzowe.pl
Najnowsze aktualności
Optegra Polska przejmuje Wrocławskie EyeLaser Center – kolejny krok w umacnianiu wiodącej pozycji na rynku usług okulistycznych
2025.04.23Motocykle, quady i skutery w logistyce – rozwiązania CEVA Logistics
2025.04.23Stp.one przejmuje popularnego w Polsce dostawcę oprogramowania dla kancelarii prawnych Amberlo
2025.04.23TomTom dostarcza ulepszoną nawigację do rozwiązań samochodowych marki smart
2025.04.23Projekt „XYZ Place” osiągnął stan surowy otwarty
2025.04.23Sokołów edukuje na temat zero waste
2025.04.17Carefleet wysoko oceniony przez klientów
2025.04.16Jak będzie wyglądał rynek smart cleaning w 2025 roku?
2025.04.16Polska wzmacnia swoje kompetencje w zakresie obserwacji Ziemi. GMV z kluczową rolą w programie CAMILA
2025.04.16