informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Warszawskie „M” droższe niż hiszpański apartament?

Warszawskie „M” droższe niż hiszpański apartament?

Nieruchomości / 2016.03.01

Osoba kupująca lokal o powierzchni 55 mkw. od stołecznego dewelopera, średnio musi zapłacić 410 000 zł (dane NBP z IV kw. 2015 r.). W przypadku Krakowa analogiczna kwota wynosi 350 000 zł. Polak dysponujący takimi sumami, mógłby kupić większe lokum w kilku innych krajach Unii Europejskiej. Ciekawe okazje cenowe można znaleźć na terenie państw, które niedawno zmagały się z poważnym kryzysem na rynku nieruchomości. W takich krajach za cenę warszawskiego lokalu (55 mkw.), kupimy np. mieszkanie położone blisko plaży i ciepłego morza.

Osoba zainteresowana zagranicznym lokum, nie może już liczyć na ceny, które obowiązywały przed okresem boomu hipotecznego. Odpowiednio przetworzone dane Eurostatu potwierdzają, że od 2001 r. do 2008 r. nie tylko w Polsce były widoczne bardzo szybkie wzrosty cen mieszkań i domów – tłumaczy Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl. Europejski Urząd Statystyczny odnotował ogromne podwyżki (> 100% przez siedem lat) na terenie takich krajów jak Bułgaria, Litwa, Łotwa i Malta. Trzeba nadmienić, że wartości przedstawione na poniższym wykresie uwzględniają inflację. Gdyby Eurostat nie wziął pod uwagę wskaźnika inflacji, to obliczone podwyżki cen mieszkań w przedkryzysowej Europie byłyby jeszcze większe.

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że spadki cen lokali widoczne po 2008 roku, przynajmniej po części skompensowały skutki wcześniejszych zmian (patrz poniższy wykres). Od 2008 roku do 2014 roku, metraż najbardziej potaniał na terenie Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy oraz Łotwy. W wymienionych krajach, średnie ceny lokali i domów spadły o 30% - 40% (po uwzględnieniu inflacji). Taka zmiana może wydawać się niezbyt imponująca w porównaniu z wcześniejszymi wzrostami. Trzeba jednak pamiętać, że procentowy spadek był obliczany od znacznie większej ceny.

Dzięki sporym obniżkom cen metrażu, nawet niektóre rynki nieruchomości w krajach „starej unii” stały się dostępne cenowo dla zamożniejszych Polaków. Przykładem może być Hiszpania. Dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że pod koniec III kw. 2015 r. przeciętna cena hiszpańskich domów i lokali wyniosła 1476 euro/mkw. W szczytowym okresie boomu mieszkaniowego, analogiczna wartość przekraczała 2100 euro/mkw.

Ceny ofertowe są kuszące, ale kupujących mogą zniechęcić formalności

W takich serwisach jak na przykład GlobalPropertyGuide.com można znaleźć ciekawe oferty sprzedaży mieszkań i domów z południowej Europy. Przykładem jest np. luksusowy apartament na wyspie Brač (koło Splitu), który kosztuje 115 000 euro (cena do negocjacji). Za około 2/3 tej sumy można kupić obszerny dom z basenem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (patrz poniższa tabela). Ceny w Hiszpanii są nieco wyższe. Mimo tego, osoba dysponująca kwotą 120 000 - 130 000 euro, bez problemu może znaleźć obszerny i wykończony apartament w pobliżu Morza Śródziemnego – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Ceny podobnych domów zwykle oscylują na poziomie 150 000 - 160 000 euro. Nabywca szukający wyjątkowych okazji, kupi wykończone nadmorskie mieszkanie o powierzchni 50 mkw. - 60 mkw. za znacznie mniej niż 100 000 euro.

Przykłady tanich nieruchomości mieszkaniowych, które są dostępne

w krajach południowej Europy

Lokalizacja nieruchomości

Rodzaj nieruchomości

Cena ofertowa

nieruchomości

Dodatkowe informacje

Kosharitsa

(k. Burgas), Bułgaria

Dom z basenem

(3 sypialnie,

2 łazienki)

74 000 euro

Dwupiętrowy dom jest umeblowany i w pełni wykończony. Odległość od Morza Czarnego to około 4 kilometry.

wyspa Brač

(k. Splitu)

Chorwacja

Apartament

 (2 sypialnie,

2 łazienki)

115 000 euro

Apartament usytuowany na pierwszym piętrze. Mieszkańcy budynku mają własny basen do dyspozycji. Apartament w pełni umeblowany i wykończony.

Isla Canela,

(k. Huelvy), Hiszpania

Apartament

 (2 sypialnie,

2 łazienki)

122 000 euro

Apartament (73 mkw. + balkon 9 mkw.) usytuowany na pierwszym piętrze. Lokal jest już w pełni umeblowany i wykończony. Mieszkańcy budynku mają do dyspozycji własny basen.

Isla Canela,

(k. Huelvy), Hiszpania

Apartament

 (1 sypialnia,

1 łazienka)

98 000 euro

Apartament (56 mkw. + balkon 13 mkw.) usytuowany na drugim piętrze. Lokal jest już w pełni umeblowany i wykończony. Mieszkańcy budynku mają do dyspozycji własny basen.

Źródło: opracowanie własne na podstawie serwisu GlobalPropertyGuide.com (dane z 25 lutego 2015 r.)

Ceny przykładowych nieruchomości są kuszące zwłaszcza dla osób poszukujących mieszkania lub domu w cieplejszym klimacie. Trzeba jednak pamiętać, że Polak kupujący lokum w innym kraju, podlega tamtejszym obowiązkom podatkowym i administracyjnym. Pewnym problemem jest też finansowanie zakupu przy pomocy banku. Kredyt na zagraniczny dom lub lokal trzeba zaciągnąć w państwie docelowym. Krajowe banki z zasady nie kredytują nieruchomości znajdujących się poza granicami Polski. Przyczyną są m.in. problemy z wyceną oraz zajęciem takich domów i lokali przez komornika.

autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe