Wartość rynku krypto to już ponad 2,5 bln USD
Rynek kryptowalut doświadczył w maju znacznego wzrostu, a całkowita kapitalizacja rynkowa wzrosła o 8,6% do 2.53 bln USD. Wzrost ten był napędzany głównie przez korzystne działania regulacyjne, takie jak zatwierdzenie przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ośmiu funduszy ETF typu spot na Ethereum (ETH) oraz uchwalenie przez Izbę Reprezentantów USA ustawy o innowacjach finansowych i technologicznych na XXI wiek (FIT21) – wynika z najnowszego raportu „Monthly Market Insights – June 2024” autorstwa Binance Research.
Zatwierdzenie ETF-ów na ETH nastąpiło 23 maja i chociaż nie była to jeszcze ostateczna decyzja (bo do zatwierdzenia pozostają jeszcze ostatnie dokumenty), to rynek zaczął traktować dopuszczenie ETF-ów na ETH jako coś już przesądzonego. Zapoczątkowało to rajd na całym rynku kryptowalut. ETH, których notowania już wcześniej zaczęły zwyżkować napędzane plotkami o zbliżającej się decyzji SEC, po jej podjęciu kontynuowały swój rajd i zakończyły maj aż 26,8% wzrostem.
„Inwestycje w Ethereum Spot ETF będą prawdopodobnie stałe, stabilne i niezbyt gwałtowne. Tak było w przypadku amerykańskich Bitcoin Spot ETF, które w ciągu pierwszych pięciu miesięcy przyniosły ponad 13,3 miliarda dolarów napływów, i możemy spodziewać się podobnej trajektorii również w tym przypadku” – skomentował Richard Teng, CEO giełdy Binance.
Ehereum pociąga za sobą cały rynek
Wzrosty ETH przebiła w maju jedynie Solana (SOL), której cena poszybowała o 33.9%. Stało się tak za sprawą znaczącego zainteresowania memecoinami na tej platformie, w tym zwłaszcza BONK i WIF. Przy czym BONK przekroczył swój poprzedni rekord wszech czasów (ATH), osiągając kapitalizację rynkową na poziomie 2,9 miliarda dolarów.
Wzrost aktywności w sieci Solana, napędzany głównie obrotem memecoinami, przyczynił się do zbliżenia się dziennych opłat generowanych w sieci Solana do opłat w sieci Ethereum. 18 maja całkowite opłaty uiszczone przez użytkowników sieci Solana wyniosły 1,4 mln USD, czyli zaledwie o 0,4 mln USD mniej niż opłaty uiszczone przez użytkowników sieci Ethereum tego samego dnia. Jednakże, w związku z informacjami o zatwierdzeniu przez SEC funduszy ETF opartych na ETH, które zostały oficjalnie ogłoszone 23 maja, dzienne opłaty w sieci Ethereum ponownie znacznie przewyższyły opłaty w sieci Solana.
Jak zauważyli analitycy Binance Research, w ślady SOL i ETH poszły wszystkie inne główne waluty rosnąc od 24,2% (Toncoin) do 4,7% (Cardano). Bitcoin w maju urósł o 12,2%, głównie za sprawą znaczących wpływów kapitału do bitcoinowych funduszy ETF-ów zatwierdzonych na początku bieżącego roku.
Cyfrowe obligacje skarbowe USA biją rekordy, ożywienie także na rynku platform predykcyjnych
Ważnym wydarzeniem maja był także nowy rekord, jaki osiągnęły stokenizowane obligacje skarbowe USA. Odnotowały one wartość około 1,5 mld USD na łańcuchu bloków. Rynek zatem wzrósł o prawie 80% od początku roku, co świadczy o rosnącym popycie na tego typu obligacje skarbowe. Wzrost w ostatnich miesiącach był napędzany głównie przez uruchomienie funduszu USD Institutional Digital Liquidity Fund (BUIDL) firmy BlackRock, który jest zabezpieczony amerykańskimi bonami skarbowymi, umowami odkupu i gotówką.
Maj był także kolejnym miesiącem ożywienia na rynkach predykcyjnych. Od początku roku odnotowano wzrost ich całkowitej wartości zablokowanej (TVL) o 68,6%. W szczególności w maju po raz pierwszy w historii depozyty netto przekroczyły 60 mln USD. Ponieważ do wyborów prezydenckich w USA pozostało jeszcze ponad pięć miesięcy, rynki prognoz mogą odnotować dalszy wzrost w miarę zbliżania się wyborów.
Wzrosty na rynku DeFi, spadki na NFT
Duże wzrosty stały się także udziałem rynku DeFi, którego TVL urósł w maju o 21,7%. Największe zyski odnotowały sieci Merlin, TON i Solana. Swoje maksima odnotowało także kilka nowych projektów, takich jak Pendle Finance, Ethena, Morpho i Polymarket.
Z kolei na rynku NFT całkowity wolumen sprzedaży wyniósł 0,63 mld USD, co oznacza spadek o 41% w porównaniu z kwietniem. Wolumen sprzedaży NFT spadł na wszystkich głównych łańcuchach, w tym na blockchainie Bitcoin aż o 68%. Pomimo tej pesymistycznej sytuacji rynkowej, Fantasy Top, gra karciana na blockchainie Blast, wzbudziła duże zainteresowanie użytkowników, osiągając łączny wolumen sprzedaży w wysokości 51 mln USD.
Pełna wersja raportu jest dostępna tutaj: https://public.bnbstatic.com/static/files/research/monthly-market-insights-2024-06.pdf.
źródło: informacjebranzowe.pl