informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Wiarygodność instytucji finansowych: firmy też powinny uważać

Wiarygodność instytucji finansowych: firmy też powinny uważać

Finanse / 2014.11.17

Od początku sierpnia Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prowadzi kampanię informacyjną „Sprawdź, komu powierzasz”, która ma na celu poprawienie bezpieczeństwa klientów na rynku finansowym. Wiarygodność swoich partnerów finansowych – jeśli tylko mają wątpliwości – powinny sprawdzać również firmy.

UKNF chce, by przed podjęciem decyzji inwestycyjnej klienci sprawdzali, komu zamierzają powierzyć swoje pieniądze i zachęca do odwiedzania swojej strony internetowej http:// www.knf.gov.pl/index.html w celu weryfikacji konkretnych firm. Jednocześnie – jak zwraca uwagę Radosław Jarema z instytucji płatniczej AKCENTA obsługującej transakcje walutowe dla firm – warto wiedzieć, że w rejestrach KNF można sprawdzić instytucje finansowe, które świadczą usługi dla firm. Krajobraz usług finansowych dla przedsiębiorstw zmienia się tak samo dynamicznie jak w przypadku usług finansowych dla klientów indywidualnych. Banki nie każdy produkt są w stanie zaoferować na wystarczająco dobrych warunkach i tym samym robią miejsce dla innych podmiotów, choćby takich jak instytucje płatnicze – mówi Radosław Jarema.

Przedstawiciel AKCENTY zachęca przedsiębiorstwa do okresowego przeglądu jakości i ceny wykorzystywanych usług finansowych, bo w ofertach regularnie pojawia się coś nowego, a dobre warunki w banku A szybko są przebijane przez bank B. Przywiązanie do określonej instytucji może sporo kosztować. Dlatego nawet nieduży audyt obsługi finansów jest wskazany. Nie każdy przedsiębiorca wie np., że przelewy zagraniczne mogą być za darmo lub że negocjować kursy wymiany mogą nawet małe firmy. A to są konkretne korzyści – podkreśla Jarema.

Przedstawiciel AKCENTY zwraca uwagę, że oszczędności kosztowe to nie wszystko i firmy nie powinny zapominać o kwestiach wiarygodności. Jeśli jako przedsiębiorca zastanawiamy się nad powierzeniem komuś pieniędzy firmy i czegoś nie jesteśmy pewni, powinniśmy sprawdzić na stronie KNF. KNF odpowiada także na indywidualne zapytania – podpowiada Jarema.

W przypadku usług walutowych inaczej regulowane są kantory a inaczej instytucje płatnicze. W Polsce działalność internetowych kantorów i ich platform wymiany walut opiera się jedynie na prawie odnoszącym się do kantorów stacjonarnych. Po spełnieniu określonych warunków, firma zostaje jedynie wpisana do rejestru działalności kantorowej, który wydaje NBP. Dużo lepiej uregulowane są instytucje płatnicze, które w Polsce działają na mocy przepisów unijnych (Dyrektywa 2007/64 WE Parlamentu Europejskiego / Payment Service Directive 2007/64/WE1 że każda instytucja, która uzyskała status płatniczej w jednym z krajów UE, np. w Polsce, może na zasadzie jednolitego paszportu, świadczyć usługi także w innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Lichtenstein i Norwegia).

Status instytucji płatniczej oznacza pełne bezpieczeństwo dla klientów, choćby dlatego, że instytucja płatnicza musi spełnić surowe wymogi, określone we wspomnianych już dokumentach: ustawie o usługach płatniczych i dyrektywie 2007/64/WE. Dodatkowo instytucja płatnicza zobowiązana jest do udzielania klientom informacji o wszystkich kosztach transakcji, jej kwocie, maksymalnym okresie jej wykonania oraz do udostępnienia danych niezbędnych do wykonania zlecenia płatniczego i informacji pozwalających na zidentyfikowanie transakcji.

Instytucja finansowa, jeśli rzeczywiście jest godna zaufania, otwarcie informuje o uregulowaniach prawnych, którym podlega i jasno określa, na jakich podstawach opiera swoją działalność. Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości, należy szukać dokładnych informacji: czy instytucję nadzoruje KNF, czy działa ona przy pozwoleniu Narodowego Banku Polskiego, czy może Narodowego Banku innego kraju i czy podlega ona przepisom unijnym – mówi Radosław Jarema.

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe