Zachowajmy piękno naszej planety! Rusza piąta edycja międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne
Zmiany klimatu powodują nieodwracalne następstwa na Ziemi, zagrażając ekosystemom i miastom. Konieczne jest intensyfikowanie działań minimalizujących negatywne skutki klimatyczne oraz monitorowanie stanu planety, co nie może się odbyć bez danych satelitarnych. Piąta edycja organizowanego przez CloudFerro konkursu „Seize the beauty of our Planet” zachęca społeczność naukowców danych, badaczy, ekologów i entuzjastów dziedziny obserwacji Ziemi z całego świata do zobrazowania na podstawie danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu Copernicus najcenniejszych miejsc na Ziemi, których istnienie jest zagrożone negatywnymi skutkami globalnego ocieplenia.
Postępujące zagrożenie
Zmiany klimatyczne są problemem, który będzie powodował coraz poważniejsze konsekwencje dla naszej planety. Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w 2020 roku średnia temperatura na świecie była już o 1,2°C wyższa od średniej rocznej sprzed rewolucji przemysłowej. Z kolei Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu IPCC działający przy ONZ ocenił, że przekroczenie wzrostu globalnej temperatury powietrza o 1,5°C może wywołać destabilizację systemu klimatycznego, zwiększyć częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnieść poziom oceanów nawet o 2 metry oraz stworzyć tzw. wyspy ciepła w miastach. Część regionów jest zagrożona większymi opadami, inne natomiast długotrwałymi suszami (np. w basenie Morza Śródziemnego). Wzrost średnich temperatur zagraża bioróżnorodności, lodowcom, lądolodom i całym miastom. Organizacja Climate Change ostrzega zaś, że do 2050 roku takie miasta jak Gdańsk, Wenecja, Amsterdam, Kopenhaga, Tokio czy Szanghaj mogą znaleźć się pod powierzchnią wody.
Nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie już teraz niesie za sobą dotkliwe dla społeczeństw na całym świecie skutki, o czym możemy przekonać się walcząc z powodziami w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego trzeba podejmować zdecydowane kroki w kierunku ustabilizowania, a nawet zminimalizowania tempa, w jakim rośnie temperatura na świecie.
CloudFerro, polski dostawca największej chmury publicznej i operator europejskich platform do obserwacji Ziemi – m.in. CREODIAS i Copernicus Data Space Ecosystem, już od kilku lat zwraca uwagę na nieodwracalne skutki zmian klimatycznych. Pokazuje je poprzez zobrazowanie na zdjęciach satelitarnych zagrożonych miejsc na naszej planecie, które są niemożliwe do zastąpienia, podkreślając ogromną rolę tych danych w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego czy przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatu.
By uwiecznić piękno Ziemi
Celem konkursu „Seize the beauty of our Planet” jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, a w szczególności decydentów, na miejsca, które są zagrożone na skutek zmian klimatu oraz zmotywowanie ich do działania na rzecz zachowania tych miejsc. Konkurs popularyzuje również wykorzystanie ogólnodostępnych danych satelitarnych pochodzących z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus.
Jako członek sieci Copernicus Relays, dostawca i operator europejskich platform do obserwacji Ziemi, takich jak CREODIAS, Copernicus Data Space Ecosystem, WEkEO, a także niemieckich CODE-DE i EO-Lab, CloudFerro wspiera wykorzystanie danych satelitarnych w badaniach nad środowiskiem naturalnym. Dane z europejskiego programu Copernicus stanowią cenne zasoby dla badaczy i naukowców, umożliwiając analizę klimatu na różnych poziomach – od lokalnego po globalny, z wykorzystaniem zarówno technik optycznych, jak i radarowych.
Chrońmy niezastąpione
Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać wybrany przez siebie obraz wygenerowany na jednej z platform z danymi obserwacji Ziemi, np. CREODIAS, CDSE, WEkEO, CODE-DE lub EO-Lab. Zdjęcia powinny przedstawiać najpiękniejsze miejsca na Ziemi, które są zagrożone szkodliwymi następstwami zmian klimatu, a w opinii uczestnika są warte zachowania. Termin nadsyłania prac upływa 22 października 2024 r.
13 zdjęć o największej liczbie głosów zebranych w internetowym plebiscycie zostanie przedstawionych w kalendarzu CloudFerro na rok 2025, który zostanie rozdysponowany wśród wiodących instytucji, firm i organizacji z sektora obserwacji Ziemi. Dodatkowo, autorom trzech najlepszych prac wybranych przez Jury składające się z ekspertów w dziedzinie danych satelitarnych, zostaną przyznane atrakcyjne nagrody.
Dowiedz się więcej o warunkach konkursu i nagrodach: https://cloudferro.com/contest2024
źródło: informacjebranzowe.pl