Zarządzanie i ochrona obiektów logistycznych w nowej odsłonie
Branża TSL jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż obejmuje niemal wszystkie sektory gospodarki. Wraz z rosnącą liczbą obiektów logistycznych, rozwija się także branża IT, która oferuje innowacyjne rozwiązania zapewniające sprawne funkcjonowanie i bezpieczeństwo parków logistycznych
Czasy, kiedy kontrolę i ochronę w centrach logistycznych pełniły jedynie wynajmowane w tym celu agencje ochrony odchodzą do lamusa. Zatrudnianie większej liczby osób przy dużej powierzchni obiektu nie gwarantuje jego odpowiedniej ochrony, a także nie usprawnia przepływu ruchu i jego funkcjonowania.
Na szczęście wraz z rozwojem branży logistycznej, na rynku pojawiają się inne rozwiązania, dzięki którym parki logistyczne są nie tylko bezpieczne, ale także mogą sprawniej funkcjonować.
„Od wielu lat w Polsce obserwujemy stały a ostatnio również bardzo dynamiczny rozwój branży TSL. Według analityków rynku tendencja ta utrzyma się przez najbliższe lata. Spowodowane jest to centralnym położeniem kraju, które określane jest jako kluczowy element w łańcuchu dostaw w Europie. Branża TSL dotyczy niemal wszystkich sektorów gospodarki i doskonale obrazuje popularną tezę J.W. Keynesa, że popyt kreuje podaż.
W Polsce zarejestrowanych jest ponad sto tysięcy firm z branży TSL. Co ważne, coraz więcej z nich dostrzega, że innowacyjne technologie nie tylko pozwalają na optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem wysokiej jakości swoich usług, ale także kosztów stałych, które wkalkulowane są w funkcjonowanie parków logistycznych.” – mówi Adam Penkala, Wiceprezes Zarządu Velis IT Systems.
System IT usprawni i udoskonali pracę człowieka
W odpowiedzi na potrzeby branży TSL, firma Velis IT Systems opracowała platformę Singu Smart Security Desk, mającą na celu automatyzację procesu obsługi dostawców oraz gości w centrach logistycznych. System umożliwia sterowanie i zarządzanie wieloma bramami wjazdowymi jednocześnie, a także integrację z kontrolą dostępu czy też telewizją CCTV.
Wprowadzenie tego rozwiązania to panaceum na problemy bezpieczeństwa i ochrony dużych parków logistycznych. Co więcej, system pomaga usprawnić także płynność ruchu na terenie obiektu, obniżyć koszty oraz tym samym stanowi wartość dodaną dla użytkowników końcowych. Firmy wynajmujące powierzchnie w danym obiekcie logistycznym mają dostęp do platformy, dzięki której mogą na bieżąco monitorować ruch na terenie obiektu. Mają także możliwość awizacji transportów czy też potwierdzania, że dany pojazd może opuścić centrum logistyczne. Narzędzie stanowi wartość dla ochrony, właściciela, gości oraz dostawców, ale w szczególności dla najemców centrów logistycznych.
„Wdrożenie Singu Smart Security Desk było przemyślanym oraz znaczącym krokiem naprzód, w celu zarówno usprawnienia płynności ruchu na terenie parku w Logicor Piaseczno, jak również w celu usprawnienia pracy naszych pracowników. Bardzo ważne jest dla nas dbanie o bezpieczeństwo obiektu, a co za tym idzie, zwiększenie zadowolenia najemców, ponieważ zawsze to oni są dla nas priorytetem. Zdecydowaliśmy się na wdrożenie Singu Smart Security Desk ze względu na nowoczesność narzędzia, doświadczenie firmy Velis, jak i możliwość dostosowania funkcjonalności do naszej specyfiki. Dzięki zastosowaniu Smart Security Desk realizujemy naszą strategię innowacji, w tym przypadku dzięki rozwiązaniu z zakresu wykorzystania nowoczesnej technologii na naszych obiektach. Cieszę się, że jako jedni
z pierwszych w Europie wdrożyliśmy zintegrowane, kompleksowe narzędzie służące zarówno nam, czyli właścicielowi, ale także zarządcy, firmie świadczącej zintegrowane usługi FM, jak również gościom oraz naszym najemcom” – mówi Roman Skowroński z firmy Logicor.
Profesjonalny obraz firmy w oczach gości
System Singu Smart Security Desk pozwala rejestrować przybycie gości, stałych dostawców oraz pracowników tymczasowych na kilka sposobów. Dzięki funkcji pre-bookingu, czyli awizowania gości (opcją mogą zarządzać również najemcy), osoba odwiedzająca obiekt otrzymuje profesjonalne zaproszenie wraz z danymi kontaktowymi firmy oraz mapką dojazdu. Zaproszenie może zawierać także QR kod, który po zeskanowaniu automatycznie zarejestruje wejście gościa na teren obiektu. Jest to mobile check-in, czyli rozwiązanie, które stosowane jest również na lotniskach podczas odprawy.
Automatyzacja procesów rejestracji
Zintegrowanie systemu z monitoringiem CCTV pozwala na obserwację każdego wjazdu do obiektu jednocześnie. Platformę można również połączyć ze znacznikami RFID, dzięki czemu zyskamy identyfikację pojazdu wjeżdżającego na teren obiektu. Dla samochodu z zainstalowanym czujnikiem RFID szlaban przy bramie wjazdowej podnosi się automatycznie. Samoczynnie odbywa się także rejestracja wjazdu. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie zasobów ludzkich, ponieważ proces rejestracji wjazdu odbywa się poprzez zdalny kontakt z ochroną lub w całości automatycznie.
Elementem niewątpliwie zwiększającym bezpieczeństwo parków logistycznych jest rejestracja pełnej historii wjazdów na teren parku logistycznego. Pozwala ona na przygotowanie raportu ewakuacyjnego, dzięki posiadaniu danych wszystkich osób, przebywających na terenie obiektu.
Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań IT w branży TSL wpływa na profesjonalne postrzeganie firmy na zewnątrz, zapewniając nowoczesny standard obsługi, sprawne funkcjonowanie obiektów, a przede wszystkim zwiększając bezpieczeństwo centrów logistycznych.
źródło: informacjebranzowe.pl