informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Zetki i Silversi: jak skutecznie zintegrować zespół?
DKK

Zetki i Silversi: jak skutecznie zintegrować zespół?

CSR / 2024.06.11

Dywersyfikacja zatrudnionych osób w firmach jest ogromna. Od przedstawicieli Pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku, poprzez Millenialsów, Boomersów i Silversów.

Dywersyfikacja zatrudnionych osób w firmach jest ogromna. Od przedstawicieli Pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 roku, poprzez Millenialsów, Boomersów i Silversów. Niż demograficzny, a także dłuższy okres aktywności zawodowej osób starszych powodują, że na rynku coraz częściej mamy do czynienia z wielopokoleniowym zespołem. Łatwiej jest nim zarządzać i motywować go do utrzymywania pozytywnej kultury pracy, gdy jest się świadomym jego zalet i barier, jakie stoją na przeszkodzie do osiągnięcia tych celów. Jak skutecznie zintegrować taki team? Podpowiadamy.

Wskaźnik zatrudnienia seniorów w całej Unii Europejskiej według danych Eurostatu wynosi 10 procent. W Polsce jest on na poziomie ok. 9 proc. Mowa o osobach między 65 a 74 rokiem życia. Społeczeństwo starzeje się i coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy w firmie zatrudnione są różne pokolenia. Od najmłodszych Zetek, które dopiero wkraczają na rynek pracy, poprzez Millenialsów czy Boomersów. Pracodawcy doceniają różne kompetencje przedstawicieli danych pokoleń: otwartość na nowe technologie, pracę w różnorodnym środowisku, doświadczenie i wiedzę. Zintegrowanie takich zespołów to jednak ogromne wyzwanie. Jak mu sprostać?

Buduj zaufanie i szacunek

W budowaniu zaufania i szacunku między Zetkami a Silversami kluczowe jest rozpoznanie i docenienie różnic pokoleniowych. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że każde pokolenie wnosi ze sobą unikalne perspektywy, doświadczenia i umiejętności. Warto organizować otwarte spotkania, podczas których członkowie zespołu mogą dzielić się swoimi historiami zawodowymi oraz wartościami, które uważają za istotne. Dla Zetek istotne są dynamiczne środowiska pracy, nowoczesne technologie i elastyczne formy zatrudnienia. Dlatego ważne jest, aby uwzględniać ich oczekiwania i oferować innowacyjne rozwiązania. Z drugiej strony, Silversi często charakteryzują się ogromnym doświadczeniem i stabilnością. Docenienie ich wkładu w organizację może przyczynić się do wzrostu morale w zespole.

Integracja pokoleń wymaga także dostosowania komunikacji. Zetki często preferują komunikację online i krótkie, zwięzłe przekazy, podczas gdy Silversi mogą preferować bardziej tradycyjne formy komunikacji. Stworzenie równowagi między nowoczesnymi a tradycyjnymi środkami komunikacji jest kluczowe dla skutecznej wymiany informacji w zespole.

 - Organizowanie wspólnych wydarzeń to kolejny skuteczny sposób na integrację wielopokoleniowego zespołu – zuważa Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. - Wspólne warsztaty, szkolenia czy imprezy integracyjne pozwalają na budowanie więzi między pracownikami, łamiąc bariery wynikające z różnic pokoleniowych. Wspólne doświadczenia mogą sprzyjać zrozumieniu i akceptacji dla innych grup wiekowych.

W rezultacie świadome budowanie atmosfery wzajemnego szacunku, otwartości na różnice i organizowanie działań integrujących może przyczynić się do efektywnej współpracy i pozytywnej kultury pracy w wielopokoleniowym zespole.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 Udana kooperacja wszystkich członków zespołu to ambitny cel, ale do osiągnięcia. Oto co jeszcze może w tym pomóc.

Stwórz programy mentorskie. Osoby starsze posiadają duże doświadczenie zawodowe i wiedzę. Warto stworzyć w firmie programy mentorskie. W ten sposób docenimy umiejętności Pokolenia Silver, a młodsi pracownicy będą mogli czerpać wiedzę od starszych kolegów. To także doskonała okazja do integracji. Spotkania mentoringowe mogą odbywać się w biurze lub podczas wyjazdów integracyjnych.

Promuj otwartą kulturę organizacyjną. Promowanie otwartej kultury organizacyjnej przyczynia się do budowania zaufania, co z kolei sprzyja lepszej współpracy i efektywności zespołu. Działa to jako fundament dla rozwoju innowacji, kreatywności i zadowolenia pracowników. Otwarta kultura to także kluczowy element w przyciąganiu i zatrzymywaniu utalentowanych pracowników.

Organizuj imprezy firmowe. Imprezy firmowe i wyjścia integracyjne to doskonały sposób na to, by nasi pracownicy poznali się z mniej formalnej strony. – Podczas wyjazdów warto zadbać o dodatkowe atrakcje takie, jak warsztaty kulinarne, czy zabawa w podchody. Należy mieć na uwadze potrzeby pracowników i w odpowiedni sposób dobierać atrakcje. Pamiętajmy, że dla osób 65+ przebiegnięcie długich dystansów w ramach zabawy może być problematyczne. Ale na pewno piesze wycieczki z przewodnikiem sprawią im wiele frajdy. – podpowiada ekspertka z Dworu Korona Karkonoszy.

Bądź elastyczny w zakresie organizacji pracy. Poprzez oferowanie elastycznych warunków zatrudnienia, organizacje mogą sprawnie dostosować się do zróżnicowanych potrzeb swojego wielopokoleniowego zespołu. Zapewnienie elastyczności gwarantuje każdemu pracownikowi utrzymanie zdrowej równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym.

Nie zamiataj konfliktów pod dywan. Różnice pokoleniowe mogą czasami prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Specjaliści i liderzy HR powinni posiadać umiejętności skutecznego rozwiązywania sporów. Proaktywne podejście do mediacji może zapobiec eskalacji kłótni i zakłóceniu harmonii w zespole.

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe