Zielona energia w Polsce jeszcze silniejsza. Nagrodzono najlepsze marki, które wiedzą, jak rozwijać sektor nad Wisłą
Ogromna próba dla globalnego biznesu w postaci covidu nie ominęła sektora energetyki, jednak to właśnie najbardziej przyszłościowa gałąź branży spod znaku OZE wychodzi z pandemii jeszcze silniejsza. Jest to zasługa przede wszystkim marek, które spoglądają na rynek w sposób holistyczny, ale i stawiają sobie bardzo konkretny cel – walkę ze śladem węglowym. Te starania doceniają nie tylko klienci, ale i samo środowisko biznesowe.
Co się dzieje w sektorze energii?
Pierwsze wieści o przyhamowaniu sektora energetycznego w kraju dobiegały ze strony Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, które oznajmiło, iż w 2020 roku wypracowano nie planowe 15 proc. udziału OZE, a 13,8 proc. W skali globalnej z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA – International Energy Agency) w maju ub. r. obniżyła swoje prognozy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej z października 2019 roku. W liczbach diagnozy rozkładały się następująco: przyrost mocy OZE był o 13 proc. niższy niż w roku 2019, a sam spadek był pierwszym od blisko 19 lat.
Co więcej, według analityków z brukselskiego think tanku Bruegel w pierwszym tygodniu kwietnia ub. r., popyt na energię elektryczną spadł we Włoszech o 31 proc., w Hiszpanii o 21 proc. a w Wielkiej Brytanii o 16 proc. W Polsce z kolei ta kategoria nie przybrała aż takiej skali, ponieważ regres notowano na poziomie od 4 do 7 proc. Co więcej, najbardziej perspektywiczne podmioty sektora jeszcze w czasie największego lockdownu zapowiedziały, że będą dalej inwestować w bezprecedensowe projekty OZE. Takim przykładem jest prawdopodobnie największy w Europie Środkowo-Wschodniej kompleks fotowoltaiczny w pomorskim Zwartowie, realizowany przez Respect Energy S.A. – laureata m.in. tegorocznych “Platynowych Megawatów”.
Zielona energia z uznaniem TGE
– Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami – rodzimy rynek, podobnie jak i cały świat, zmagał się z wyzwaniami, jakie postawiła przed nami pandemia. Ten trudny okres udało się przetrwać tylko dzięki wzajemnej współpracy i zaangażowaniu. Tegoroczne Platynowe Megawaty, przyznawane przez TGE, smakują więc nawet lepiej niż poprzednie, trafiły bowiem w ręce klientów, którzy w tym niełatwym czasie i mimo wszelkim przeciwnościom losu wciąż aktywnie budowali z nami rynek giełdowy. Dziękuję za to w imieniu Zarządu oraz Pracowników TGE – mówił 1 września podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020” Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.
Dokładnie 1 września br. podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020”, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wyróżniły najaktywniejsze spółki i maklerów minionego roku, w których gronie znalazło się Respect Energy. Jednym z największych osiągnięć zespołu, które doceniło gremium konkursu TGE, było “pełnienie funkcji animatora rynku w roku 2020”, choć nie jest to jedyny sukces jedynej na polskim rynku spółki, która może się pochwalić całkowicie zielonym miksem energetycznym.
– “Platynowy Megawat” to dla całego zespołu Respect Energy wyjątkowe wyróżnienie, ale nie spoczywamy na laurach. Obecnie priorytetem naszej społeczności jest inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne oraz energetykę wiatrową. Oczywiste jest, że każda inicjatywa wymaga stałości zleceń, a tego np. zabrakło w przypadku projektów off-shore. My z kolei myślimy perspektywicznie i wybieramy te obszary, które faktycznie mają potencjał na realny rozwój polskiej branży – wyjaśnia Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.
Jeśli inni laureaci “Platynowych Megawatów” pójdą drogą Respect Energy, już wkrótce możemy się spodziewać prawdziwej ekorewolucji w sektorze energetycznym. Standardy, które wypracował zespół spółki, będą prawdopodobnie podstawą dalszego rozwoju krajowego rynku, a beneficjentami staną się nie tylko podmioty gospodarcze, ale i całe społeczeństwo.
źródło: informacjebranzowe.pl