Zielone historie powracają do stoczni. Na Stoczni Cesarskiej powstaje Ogród Miejski
Stocznia Cesarska Development i inicjatywa PLONY, powołana do życia przez dwie studentki ASP w Gdańsku, Michalinę Jasińską i Agatę Biernacik, podjęły współpracę w zakresie powstania ogrodu miejskiego PLONY.
„Jednym z filarów projektu Stoczni Cesarskiej jest pamięć, która nie tylko odnosi się do rewitalizacji i przeobrażenia istniejącej tkanki oraz dopełnienia jej. Budynki to tylko część wartości tych terenów. To ludzie nadają miejscom znaczenie, dlatego też dla nas pamięć odnosi się przede wszystkim do bogatej historii niematerialnej terenu, którą tworzyła społeczność stoczniowa. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale zieleń i ogrodnictwo odgrywały ważną rolę w Stoczni. Kontynuujemy tę tradycję.” mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu.
"PLONY. ogród miejski" zakłada stworzenie na ok 300m2 plenerowego centrum wymiany wiedzy ekologicznej na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku z możliwością uprawy warzyw w permakulturowych grządkach wyniesionych. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę promowania zrównoważonego stylu życia i edukacji proekologicznej oraz rozwoju miast w kierunku gospodarki cyrkularnej. Ponadto, przedsięwzięcie ma umożliwić aktywny wypoczynek w mieście, w którym przestrzeń zielona jest ograniczona, a ogródki działkowe tak trudno dostępne.
„Pierwszy raz pomysł na stworzenie Ogrodu Miejskiego pojawił się gdzieś w październiku, podczas poszukiwania tematu pod projekt semestralny w Pracowni Przestrzeni Publicznych u prof. Jana Sikory. Mając już niewielkie, co prawda doświadczenie w budowie szklarni i uprawie warzyw w mieście, pomyślałyśmy, że dobrze byłoby, żeby nasza semestralna praca nie skończyła jedynie na planszach zaliczeniowych.” mówi Michalina Jasińska, jedna z inicjatorek PLONY. Ogród Miejski. „Zaczęłyśmy więc szukać realnej możliwości wdrożenia i poprzez nasze koleżanki z MAMYWĘ trafiłyśmy do właścicieli Stoczni Cesarskiej, którzy od początku kibicowali naszej wizji.” dodaje Jasińska.
„Chcemy stymulować zrównoważony rozwój, który oprócz zielonych przestrzeni publicznych ma także wpływ na lokalność produktów.” kontynuuje Schuurman. „Ważny jest również element edukacyjny, który chcielibyśmy wesprzeć. Młodzi ludzie, zwłaszcza w miastach, powinni mieć kontakt z tego typu miejscami i aktywnie w nich uczestniczyć. Kiedy poznaliśmy Michalinę i Agatę, szybko przekonaliśmy się, jak ta oddolna inicjatywa może w sposób bardzo widoczny wesprzeć realizację naszej wizji.” dodaje Schuurman.
Pierwsze prace nad powstaniem ogrodu rozpoczęły się w maju. Otwarcie PLONÓW planowane jest w czerwcu. Ogród miejski będzie czynny do końca września. Terminy mogą ulec zmianie w związku z warunkami pogodowymi i ewentualnymi obostrzeniami.
”Już za moment zamierzamy uruchomić zapisy na adopcję działek pod uprawy dla mieszkańców Gdańska. Aby to się stało, musimy najpierw przygotować przestrzeń, dlatego już teraz zapraszamy chętnych do pomocy. W Ogrodzie uwzględniamy potrzeby wszystkich osób, również tych z niepełnosprawnościami, starszych czy dzieci, bo chcemy tworzyć miejsce, które nie wyklucza.” mówi Agata Biernacik, jedna z inicjatorek PLONY. Ogród Miejski. „W trakcie sezonu planujemy szeroki programu aktywności: wykłady, warsztaty, oprowadzania czy projekcje filmów- wszystko w tematyce ekologii, w miejscu, które samo zostało zaprojektowane w najlepszym duchu rozwiązań ekologicznych.„ kontynuuje Agata Biernacik.
Stocznia Cesarska Development jest patronem i fundatorem inicjatywy PLONY. Ogród Miejski. Firma Barlinek wspiera inicjatywę w zakresie finansowania działań edukacyjno-integracyjnych, a firma Drago Sp. z o.o. użyczyła zaplecza w postaci kontenera.
źródło: informacjebranzowe.pl