informacje branżowe - twitterinformacje branżowe - facebook
Związek POiD w debacie na temat rynku pracy i szkolnictwa w czasie Kongresu Budownictwa Polskiego

Związek POiD w debacie na temat rynku pracy i szkolnictwa w czasie Kongresu Budownictwa Polskiego

Wydarzenia / 2022.04.11

Rynek pracy i kształcenie w branży budowlanej  będzie tematem jednej z debat w czasie Kongresu Budownictwa Polskiego, które odbędzie się 12 kwietnia, Poznań Congress Center. W debacie weźmie udział Janusz Komurkiewicz, prezes Związku POiD.

Kongres Budownictwa Polskiego został podzielony na VI sesji poświęconych tematyce budownictwa i infrastruktury w obecnej dekadzie, oraz rynku pracy i kształcenia przyszłych pracowników sektora budowlanego. Podczas spotkań przedstawiciele sektora budowlanego i branż towarzyszących wezmą udział w cyklu wykładów i debat z udziałem liderów największych firm, naukowców, praktyków, decydentów oraz przedstawicieli sektora finansów, ubezpieczeń i administracji państwowej. Zostaną omówione strategiczne kierunki rozwoju branży budowlanej w Polsce w kontekście ogólnej sytuacji w gospodarce krajowej i UE, które wymagają oceny i nowego, perspektywicznego podejścia.

W debacie poświęconej rynkowi pracy i kształcenia z ramienia Związku POiD wystąpi Janusz Komurkiewicz, Prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi, który od lat angażuje się w działania na rzecz kształcenia pracowników sektora budowlanego. Efektem tych działań jest m.in. wprowadzenie  w 2018 roku do szkół branżowych pierwszego stopnia, specjalizacji „montera stolarki budowlanej”. W tym roku, we wrześniu, w wyniku dalszych działań Związku POiD,  oferta szkół branżowych II stopnia zostaje poszerzona o specjalizację „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej”. Wdrożenie nowego zawodu do techników to szansa na zwiększenie atrakcyjności promowanych zawodów, a jednocześnie odpowiedź na potrzeby młodszego pokolenia, która chce związać swoją przyszłość z branżą stolarki budowlanej. Celem jest również zapełnienie pustki, która wytworzyła się na rynku pracy, przechodzącym od kilku lat deficyt na wykwalifikowanych specjalistów. Dotyczy to zarówno firm wykonawczych jak i przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji.

O tym jak zorganizować szkolnictwo branżowe będące podstawowym elementem systemu zapewnienia kadr w branży budowlanej, o roli wyższych uczelni technicznych w kształceniu inżynierów odpowiadających na potrzeby biznesu oraz oczekiwaniach prawnych zapewniających dopływ i utrzymanie pracowników w branży rozmawiać będą również:

Krzysztof Olewnik, Dyrektor Biura Wynagrodzeń i Benefitów, Pion Zarządzania Zasobami Ludzkimi Budimex SA

dr inż. Krzysztof Kaczorek, Pełnomocnik Dziekana, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Michał Wysłocki, Prawnik, Ekspert prawa zatrudniania cudzoziemców, właściciel Wysłocki Immigration Law Service

Piotr Bartosiak, Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawod. w Ministerstwie Edukacji i Nauki

Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

dr hab. inż. Andrzej Garbacz, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej

Cezary Mączka, Ekspert rynku pracy

dr hab. inż. Andrzej Szarata, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

dr inż. Jerzy Świniański, Pełnomocnik Zarządu, Prokurent Keller Polska

źródło: informacjebranzowe.pl

informacje branżowe
MAPA STRONY
NASZE SERWISY
  • agdrtv24
  • pięknydom24
  • informacje branżowe